Web sitemize hoşgeldiniz.

Tütün Piyasasına Kısa Bir Bakış

Tütün, yüzyıllardan beri insanoğlunun hayatının bir parçası. Tarihi kaynaklarda, ilk kullanımının milattan öncesinde yerliler tarafından olduğuna yönelik kayıtlardan bahsedilmektedir. Avrupa’ya gelişi ise Amerika’nın keşfinden sonra yani beş yüz yıl kadar öncesine dayanmaktadır. Bu tarihten itibaren giderek yayılmış, özellikle televizyonun ve sinemanın hayatımıza girmesiyle yapılan kampanyaların da etkisiyle kullanım alanı genişlemiştir. Sanayileşmenin getirdiği üretim fazlalığı ile birlikte genel anlamda ulaşılabilirlik ve birim üründen elde edilen fayda artmış, bu da üretimin farklı alanlara yönelip özelleşmesini doğurarak tüketimin artmasını da tetikleyen bir faktör olmuştur.

Tüketimin artması ürün çeşitliliğini de arttırmış, tütün ürünleri pazarının şimdiki potansiyeline ulaşmasına sebebiyet vererek özellikle ithal ürünlerin yerele yayılmasına mahal vermiştir. Böylelikle sadece tütün mamûllerine değil, aksesuarları ve yan ürünlerine de erişim kolaylaşmıştır.

Bir Tüketim Unsuru Olarak Tütün Mamûlleri

Esas olarak tütün, herhangi bir ihtiyaçtan doğan bir ürün olmamakla birlikte bağımlılık etkisinden kaynaklı kendi alıcısını yaratan bir misyona sahip. Bir kez bu alışkanlık kazanıldıktan sonra artık düzenli müşterisi olmak kaçınılmaz. Hâl böyle olunca, bu alışkanlığı körükleyecek ve cazip gösterecek ürünler de piyasada oldukça geniş yer bulabiliyor.

  • Bir sigara tabakası, görmediğinizde ihtiyaç duyulacak bir eşya olmamakla birlikte moda akımına kapıldığında hemen herkesin elinde bir adet görebilmek mümkün. Sigara, fabrikasyon üretimin olmadığı zamanlarda elde sarılarak tüketiliyordu. O zamanlar paketlerle satılmadığından tabakada saklanması, tütünün kuruyarak sertleşmesine engel oluyordu.
  • Tütün çantası da aynı şekilde henüz sarılmamış durumdaki tütünün yeterince nemli kalarak bozulmasını önlediği için oldukça yaygın kullanılan bir eşyaydı.
  • Sigara sarma makinesi ise daha yeni bir tarihe sahip olmakla birlikte kullanım kolaylığı sebebiyle yaygınlaşması uzun sürmemiştir.

Bir başka tütün ürünü olan, filmlerde kalantor para babalarının yakarken görüldüğü puro, bilerek veya bilmeyerek zenginliğin sembollerinden biri olarak aklımızda kalır ve böylelikle kullanmanın bize zenginlik hissi vereceği düşünülür ki bu kısmen doğrudur. Çünkü bilinçaltımız, bilinçli zihnimizin aksine söylenilen yalanlara inanmakta tereddüt etmez, hele ki bu yalan bizim tarafımızdan onaylanıyorsa. Bu tütün ürünü hacmen ortalama bir sigaradan büyük olduğundan normal çakmaklardan ziyade ateşleme kısmı daha uzun ve eğimli olan puro çakmağı ile yakılması daha uygun olduğundan bir ritüele dönüşmesi kaçınılmaz. Purolar önceleri belirli ebat ve ölçülerde üretilirken şimdiyse sigaraya benzeyen formları dahi çıkmış, tek ve paket halinde satılır hale gelmişlerdir. Özellikle koku ve aroma açısından çok çeşitli biçimlerde satışa sunulurlar.

Pipo ise yine filmler ve edebiyat yoluyla hayatımıza giren bir diğer tütün ürünü. En çok akılda kalansa şüphesiz cinayetleri çözmeye çalışırken piposunu dudaklarının arasında gezdiren zeki ve kıvrak zekâlı dedektif Sherlock Holmes’tür.

Tütün Ürünlerine Karşı Mücadelede Devletlerin Rolü

Her ne kadar kitle iletişim araçlarıyla tütün ürünleri tüketimi yakın zamana dek özendirilmiş olsa da son yıllarda tüm dünyada artan akciğer hastalıklarının devletlere getirdiği sosyal ve sağlık alanındaki yükümlülükler, bu sektörü kontrol altına almanın gerekliliğiyle yüzleşmeye mecbur bırakmıştır. Tütün kartelleri ne kadar baskılarsa baskılasın, Yeşilay ve benzeri kuruluşlar ile sağlık kurumları, bu ürünlerin zararına dikkat çekmekte; özellikle gençlerin ve çocukların korunması ile ilgili kampanya ve projelere imza atmaktadırlar.

Kampanyalardan birinin sloganı ise gayet çarpıcı: ‘Bırakmaktan ziyade başlamamak için çalışmalıyız!’ Bu minvalde lise ve ortaokullar başta olmak üzere eğitimin her kademesinde gerek yapılan sempozyumlar yoluyla gençlerin bilinçlenmesine çalışılmakta, gerekse önleyici sağlık kontrollerinin tanıtılması yoluyla genel anlamda faydalı bilgiler sunulmaktadır.

Tütün Mamûlleri ile Mücadelede Medyanın Rolü

Geleceğimizin teminatı olan gençler ve çocuklar başta olmak üzere tüm toplumun huzurlu ve sağlıklı yaşamasının yolunun bağımlılıklardan uzak bir yaşam olduğu vurgusu olabildiğince ana akım medya tarafından yapıldığında tüm bu çalışmalar sayesinde ulaşılandan çok daha fazla sayıda insana ulaşılabilecektir. Gençlik dizileri ile gençliğin benimseyip örnek aldığı popüler sanatçılar ve şahsiyetler, belirli programlar çerçevesinde sosyal mesajlar vererek bilinçlenmenin sağlanmasına büyük katkı sağlayabilirler. Yeşil ve yaşanılır bir dünyanın yolunun sağlıklı bir toplum ve sağlıklı bireyler yetiştirmekten geçtiğini anladığınız noktada siz de bu sürece ortak olabilir, en yakınlarınızdan başlayarak bilinçlenmenin önemine haiz bir nesil yetişmesine katkı sunabilirsiniz.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ