Web sitemize hoşgeldiniz.

Tüketici Hakem Heyeti İşlemleri E-Devlet’ten Nasıl Yapılır?

19 Ağustos 2018

Tüketici hakem heyeti e-Devlet’ten başvurusu yapılan işlemlerden biridir. Hakem heyeti nedir ve nasıl başvuru yapılır? Bu soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Hakem Heyeti Nedir?

Hakem heyeti tüketicinin başvurusuna göre sorunlu mal ya da hizmetlere karşı çözüm üretmekle görevlidir. Tüketici hakem heyeti devlet tarafından görevlendirilmektedir. Kişiler yiyecek, içecek ve çabuk bozulabile ürünler için tüketici hakem heyetine başvuru yapamaz.

Tüketici hakem heyeti başvurusu şu şekillerde yapılabilir:

  • E-Devlet tüketici hakem heyeti başvurusu ile başvurunuzu yapabilirsiniz.
  • Tüketicinin kendisi gerekli İl veya İlçe Hakem Heyet Başkanları ile Tüketici Mahkemeleri’ne başvuru yapabilir.
  • Posta yoluyla istenilen belgeleri göndererek başvuru yapılabilir.

Şahsen başvurularda dilekçe, fatura veya fiş ile garanti belgesi istenmektedir. Bunlara ait ikişer fotokopi çekilip teslim edilmelidir. Bu belgeleri teslim eden tüketiciden daha sonra belirlenen tarihte ürünün kendisini getirmesi istenir. Ürüne ait görüşmelerden sonra başvuru sonuçları bildirilmektedir. Bildirimler genelde eve yollanmaktadır. Bankalara ait yaşanan sorunlarda ise Türk Bankalar Birliği’ne bağlı bireysel müşteri hakem heyetine başvuru yapılmalıdır. Bu başvuruları ise Türk Bankalar Birliği aracılığıyla yapabileceğiniz gibi e-Devlet’te bulunan hizmetlerde de bulabilirsiniz.

Eğer sonuç tüketici için olumluysa tüketiciye o sorunlu ürün için bazı haklar tanınmaktadır. Bu haklar; ürünü geri verme hakkı, ürünü değiştirebilme hakkı, ürüne ait tamir veya onarım masraflarını satıcıdan alma hakkı veya ürünle aynı değerde bir indirim alma hakkıdır.

E-Devlet ile Tüketici Hakem Heyeti Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tüketici hakem heyeti e-Devlet başvurusu için öncelikle e-Devlet üyeliğinizi açmanız gerekmektedir. Giriş yapabilmek için PTT’den aldığınız e-Devlet şifresini kullanabilirsiniz ya da elektronik imza, internet bankacılığı, TC Kimlik Kartı veya internet bankacılığı seçeneklerini kullanabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra Ticaret Bakanlığı’na ait “Tüketici Hakem Heyetlerine Başvuru İşlemi” adlı hizmeti seçmeniz gerekmektedir. Hakem heyeti ayda iki defa toplanıp başvurular hakkında çözüm bulmaya çalışır. Bazen başvuruların yoğun olduğu zaman sonucunuzun çıkması 1 yılı bulabilir.

Bankalara ait bireysel müşteri hakem heyetine başvuru için Türkiye Bankalar Birliği’nin hizmetleri listesine bakmalısınız. Bu başvurunuz için de giriş yapmanız gerekmektedir.

 

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ