Web sitemize hoşgeldiniz.

Sigara Puro İçmek ve İncelikleri Hakkında

27 Nisan 2017

Sigara Puro tam olarak nerede ortaya çıktığı ve kimin icat ettiği tam olarak bilinmese de Christopher Colombus’un 1492 yılında mürettebatında bulunan 3 kişinin karşılarına ilk olarak Hispaniola adlı adada tütünü görmüşlerdir. Haiti v Dominik Cumhuriyetine denizcilere sunulan puroların ortama tuhaf bir koku bıraktıklarını söylemişlerdir. Tütün karayip adaları arasında fazla miktarda bulunduğundan dolayı Colombus ve mürettebatı Küba’da puroyla tekrar karşılamıştır. Denizcilerin tespitlerinde kurutulmuş tütün palmiye ya da muz ağaçlarının yapraklarına sarılmış halde olduğundan bahsedilmiştir. O yıllarda karayip adalarında tütün kullanımının yaygın olduğu da gözlemlenmiş ve Küba’ya yerleşen Colombus ve ekibi orada halkın tütün kullandıklarını da görmüşlerdir. İlerleyen yıllarda gittikçe yaygınlaşan İspanya, Portekiz ve sonra Fransa’ya ulaşmıştır. Tütün içme geleneği 16 Yüzyılın ortalarında Avrupa ülkelerine yayılarak yarım yüzyıl sonrada Amerikalılar tarafından ticari ürün olarak yetiştirilmeye başlandı. Çoğalan üretiminin ardından yüksek kaliteli puroya da ilgi artmış ve aynı dönemde Küba’da üretilmeye başlayarak en kaliteli purolar Küba’dan çıkmaya başlamıştır. ABD’nin Küba’ya ambargo uygulamasıyla Küba’da bulunan bazı üreticiler Dominik Cumhuriyetleri’ne de yayılarak puro üretimine başlamışlardır. Daha sonra Honduras ve Nikaragua’da da yayılan puro üretimiyle ihracat daha da çok yapılmaya başlamıştır.

Sigara Puro Nerede Satılır?

Tarihi gelişimi uzun yıllar hatta asırlar öncesine dayanan puro için genel görüşün güç, başarı, takdir ve ince zevklerle kurulan tutkunun adı olduğu ve heyecan ve statü olarak görüldüğü şeklindedir. Ülkemizde puro sigara fiyatları 2016 yılında eski adı Tekel yeni adı TAPDK’ya Bakanlar Kurulu’nda belirtilen fiyatlardan satışı yapılıyor. Sahte olmadığı, kaçak olmadığı sürece puro her yerde aynı fiyattan satılıyor. Sigara puro satış için online satış yapan yerler çok kolay bulunsa da ülkemizde tütün ve tütün mamullerinin yasak olması nedeniyle satış yasal yollardan yapılmıyor. Kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşılayabilecek dükkanlarda her çeşit ve her marka puro bulunabiliyor.

Puro İçme Adapları Nelerdir?

Puronun her aşaması özenle yapılıyor ve sigara gibi her zaman değil sadece keyif halinde ve arada bir tüketiliyor. Herkes için farklı anlamları olan puro bazılarına keyif verirken bazıları içinde kalite ve statü olarak görülüyor. Puroyu kaliteli almaktan, kesimine kadar, yakılışından, içilmesine kadar çok zengin kültürlere dayanan puro bağımlılıkta yapmıyor. Puro kültürünün farklı detayı, incelikleri ve özellikleri bulunuyor. Kullanıcılarının görüşlerine göre puro adabı diye bir şeyin varlığıdır ve puro severler adap kurallarına göre hareket ediyor.

Puronun genelde şapka kısmı yuvarlaktır ve alt kısmı düzdür. Her iki ucu da kapalı olarak şeffaf bant içersinde muhafazalı olarak satışa çıkarılır. Bazı purolarda ayak ve şapka kısmı ayırt edilemeyecek derecede sarım yapılmıştır. Doğru ucu bulmanın yolu dış sargı yaprağının üstüne sarılan parça yaprak kontrol edilir ve parçaya dikkat edilerek kesilmesi gerekir. Puroyu kesmek için cutter veya giyotin adı verilen özel kesme aparatları kullanılır ve düzgün kesim yapılır. Özel makas kesiciler ve her iki tarafı da kesici olan giyotinler düzgün kesim yapmayı sağlar. Purocuların asla yapmaması gereken puro ucunun dişlerle koparılmasıdır. Bazı kişilerin puro içerken dişleriyle ısırdıkları görülüyor olsa da bu son derece yanlıştır ve puronun şekli bozulduğu için içim keyfi yaşatmayacak hale gelecektir. Puro yakmanın kişisel olduğu herkes tarafından bilinir ve purosunu herkes kendi özel çakmaklarıyla yakarlar. Puro çakmakları güçlü jet alevli yapısı sayesinde yanış performansı için idealdir. Puro satın al diyerek purosunu online yollardan kaçak yada satış yerlerinden yasal olarak temin eden kullanıcılar her türlü adabını bilir ve kültürlerine saygı gösterirler. Puro içmekte, içmeyene saygı göstermekte adaplarına dikkat eden puro severlerin dikkat ettikleri kavramlardır.

Puro Hakkında Genel Bilgiler

Puro içerken dumanı çok hızlı ve sık aralıklarla çekmek yerine daha seyrek ve ortalama dakika başına bir kez olacak şekilde içilir. Sigara gibi 10-15 saniyede bir değil bir puro keyifle 35-40 dakika da bitirilir. Puro adapları arasında kullanıcı purosunu içmek için izin istemeli ve izin veriliyorsa içmelidir. Puro kokusundan rahatsız olan varsa söndürülmeli ve sigarada gösterilen titizlik puro kültüründe de gösterilmelidir. Puroyu kendi küllüğünde kullanmak gerekir ve purocular her türlü aksesuarını özenle seçer ve kullanır. Külü kül tablası yerine kahve fincanı, çay tabağı gibi yerlere dökmek purocunun ayıbıdır ve adaba aykırıdır. Puro kokusu ağırdır ve kokusu eve siner bu yüzden içilen ortam sık havalandırmalı ve mümkünse yeterli kapasite de hava temizleme cihazı kullanın. Puro aç karnına içilmez ve hatta güzel yenen bir yemek arkasından en sevilen içecekle birlikte keyifliyken keyifle içilir. Puronun yanında en iyi giden dostları kaliteli brandy, bourbon, konyak zevke göre kahveyle iyi gider. Puro içilirken ciğer kullanılmaz puro zaten içe çekilerek kullanılmaz. Ağız içinde dolaştırılan duman tüm lezzeti damakta hissedildikten sonra dışarıya verilir. Puro markaları arasında seçim yaparken her damağın ve kişinin zevki ayrıdır. Kimileri sade puroyu yumuşak içim severken kimisi de sert içimli aromalı çeşitlendirilmiş şekliyle kullanır.

Puro Sigara Çeşitleri Nelerdir?

Purocuların merak ettiği ve sürekli gündemlerini meşgul eden sorulardan birisi de puro sigara kadar zararlı mı sorusudur. Tüketimi sigara kadar yapıldığı zaman elbette zararları olduğu gerçektir. Puronun ve sigaranın değil tütünün zararları her ikisine de yansır. Ancak puro arada bir içildiği için daha az zararlıdır denebilir. Birde puronun tütünü için özel işlemlerden geçirilmiş olması ve tütünün zararlarının iyi arındırılması daha az zararlı olduğu gerçeğini düşündürebilir.

Cafe Creme Puro Çeşitleri Nasıldır?

Puro sigara çeşitleri arasında en çok bilinen ve satılanı Cafe creme purolardır. Tıpkı bir sigara kadar ince ve narin olan sigara purolar özellikle elit bayanların en sevdiği purolarıdır. İnceliğiyle ve hafifliğiyle bilinen sigara purolarda kağıt bulunmaz. En son sarma tabakası da olmak üzere ince tütünlerden yapılmıştır. Puro sigara nasıl içilir diyenler için aynı diğer purolar gibi içilen puro çeşitleri için ilk önce dışta bulunan şeffaf tabaka çıkarılır ve uygun kesiciyle doğru düzgün kesilen puro sigara puro çakmağı kullanılarak yakılır ve her tarafın eşit olarak yanması sağlanır. Ara verilerek 35-40 saniye de bir çekim yapmak suretiyle içilir ve bir puro sigara gibi 5 dakika da tüketilmez.

Puro Sigara Satış Yerleri

Puro sigara nerede satılır diyenler sigarasını nereden alacağına karar veremeyenler için puro satış mağazalarından damak tadına uygun bir puro alınabilir. Sigara gibi olmasından dolayı hanımların eline daha çok yakışan sigara purolarda kaliteli tütünler kullanılarak yapılmış olanları makbuldür. İnce sarım sigara purolar genelde fabrikasyon olsa da Küba’dan gelen ince sigara purolarda el yapımı olanlar bulunmaktadır. Puro sigara nasıl içilir? Araştıranlar için sigara gibi ciğere nüfus etmeyen puroyu içmenin en güzel yolu dumanı dilin altında tutarak nikotin dil altındaki tükürük bezleri kullanılarak alınmalıdır. Puroya yeni başlayanlar içiş tekniğini zamanla öğrenecek ve damak zevklerine uygun olan puroları seçeceklerdir.

 

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ