Web sitemize hoşgeldiniz.

Sanatın Pipo Malzemeleri ile Buluşması

28 Şubat 2017

Pipoyla tütün içmek, Amerika kıtasında ortaya çıkmakla birlikte çeşitli tören pipoları vardır. Bunların en önemlisi olan barış çubuğudur. İçilmesinde ki tek amaç zevk almak olan pipo, bir yandan da yatırım işidir. Pipo içmeyi bilen; pipo ile tütün uyumunu seçmeyi, pipo malzemelerini, tütünün sıkılığını seçmeyi bir sanat haline getirmişlerdir.

İçme İncelikleri ve Tütünleri

Azda olsa zahmetli ve sabır isteyen pipo içimi, son derece ödüllendirici ve tatmin edicidir. Fakat günümüzde düzenli olarak sigara içen insanlar tarafından zahmetli bir uğraş gerektiren bir iş olarak görülmekle birlikte modası geçmiş olarak da düşünülmektedir. Fakat pipoyla tanışıp bu kültürü denediğinizde keyif aldığınızı ve aslında bir sanatla uğraştığınızı göreceksiniz. Kendinize uygun bir pipo aldığınızda ve tütünü piponuza doldurduğunuzda pipo nasıl içilir diye düşünmenize gerek kalmayacaktır. Tütün deliğinden taşan tütünleri düzenlemek için bastırma aletinizden faydalanabilirsiniz. Sonrasında keyif zamanı..

Hangi tütünle pipo içmeye başlayabilirsiniz veya damak tadınıza uygun olan tütün hangisidir sorunuzun cevabını duyar gibiyiz. Pipo tütünü dünyasında aklınıza gelmeyecek kadar çok çeşit vardır. Çeşitli aromalara sahip olan bu tütünler, tamamen tercih meselesidir ve piyasada çeşitli fiyatlarda birçok pipo tütünü fiyatını bulabilirsiniz. Nikotini en yoğun olarak barındıran bitki türü olan tütün fiyatları değişkenlik gösterir.

Setler ve Çeşitler

Gül kökünden üretilen doğal ve budaksız pipoların güzellikleri hat sanatına da yansıtılmıştır. Pipo seti deyince akla ilk gelen yeni başlayanlar için olan başlangıç setleri ve sonrasında alınabilecek olan setlerdir. Pipo’dan iyi anlıyorsanız ve pipo içme zevkini kazandıysanız bu setler içerisinde yer alan pipo çakısı, temizleme çubuğu, filtre ve uygun bir tütün sizi mutlu edebilir.

Lületaşından yapılan pipolara nazaran başka sert maddelerden yapılan pipolar pek rağbet görmez. Farklı desen ve büyüklükteki pipo çeşitleri eğilimlere ve dönemin modasına göre değişir. Başlıca pipo şekilleri; düz olan modeller(apple, lovat, canadian, billiard, canadian vs) ve eğri modeller (calabash, Tomahawk, bent billiard vs) olan çeşitlerdir. Çok eskilerden günümüze gelen uzun pipo çeşitlerin arasında örnek gösterilebilecek en önemliler arasındadır.

Markalarda Pipo

Yurtdışında yaygınlığı çok iyi bilinen pipo, maalesef ki ülkemizde üretici açısından çokta yaygın değildir ve Türkiye’de birkaç sayılı marka vardır. Pipo markaları hakkında bilgi vermek gerekirse hepsini saymak neredeyse imkansız. Bu markaları internet sitelerinden bulabileceğiniz gibi tavsiye üzerine de erişmeniz mümkün olacaktır.

Türkiye’de en ünlü pipo markası olan Şahin Pipo; pipo üretimi için en uygun ve ideal materyal olan briar’ı kullanarak sizlere 500 model kadar seçenek sunuyor. Ayrıca dünyanın sayılı pipo üreticileri arasında da yer alıyor.

Fiyatlarda Pipo

Burada göz önünde bulundurulması gerek konu şudur ki; eğer baştan ucuz pipo kullanmak isterseniz ucuz etin yahnisi yavan olur sözünden yola çıkarak düşünmeniz gerekir. Dünyada bu işin merkezi olan lületaşı ile başlamak isterseniz daha dayanıklı ve kaliteli olan gülkökü ile başlamanızı tavsiye edebiliriz. Ortalama kalitede ki bir gülkökü olan pipoya en az 100 TL ayırmanız gerekebilir.

Şahin Pipo Fiyatları arasında en alt sınırdan başlayacağınız ve en üst noktalara ulaşabileceğiniz seçenekler sayesinde size çok kaliteli pipolar sunuyor. Estate yani ikinci el pipo adı verilen bu pipoları da piyasada bulmanız mümkün fakat, markasına, pipo malzemelerine, piponun durumuna ve hijyenine son derece önem vermeniz gerekir. Estate pipolar eğer ki çok iyi bakılmış ve iyi kullanılmış iseler daha keyifli ve daha kuru bir içim sağlayabilirler.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ