Web sitemize hoşgeldiniz.

Sağlıklı Yaşam

Sağlıklı yaşam, bireyin ruhsal, fiziki ve biyolojik açıdan hiçbir sorun yaşamadan yaşamını devam ettirmesidir. Yaşadığı süre boyunca çok ciddi hastalıklara yakalanmamasıdır. Bu saydığımız üç açıdan birinin hayatımızda eksikliklere uğraması diğerlerini de olumsuz etkiler ve bireyin sağlıklı bir yaşam sürmesini engeller.

Bireyin sağlıklı bir yaşamının olabilmesi için; düzenli uykuya, tükettiği besin ve içecek maddelerine dikkat etmesine, stresten uzak bir hayat sürmesine ihtiyacı vardır. Şu anki hayat şartlarında birey ne yazık ki düzenli ve kaliteli beslenememekte, stresten uzak bir hayat yaşayamamaktadır. Bu da biyolojik, ruhsal sağlığımızı olumsuz etkilemektedir. Buradan da anlaşılabileceği gibi sağlıklı bir yaşam sürdürmek isteyen bireyin hayatını her alanda dengeli tutması gerekir. Tüm bu saydıklarımız birbirine bağlıdır ve biri değişirse diğerleri de etkilenir.

Günümüzde özellikle fast-food tarzı yiyecekler çok fazla yaygınlaşmıştır ve spor yapma oranı oldukça düşüktür. Bu da bireyleri hızla kilo almaya, kilo aldığı için sağlığının ve psikolojisinin bozulmasına iter. Böyle toplumlarda sağlıklı yaşamdan söz etmek oldukça zordur. Aksine üretemeyen, geliştiremeyen bireylerden söz etmek oldukça kolaydır.

Sağlıklı yaşam için çok paranızın olması gerekmez. Yaşam koçlarına ya da spor aletlerine ihtiyacınız yoktur. Spor merkezlerine o kadar para yatırmaya da ihtiyaç yoktur. Kendi spor aktivitelerinizi kendiniz oluşturabilirsiniz. Yaz ayında denize yakın bir yerde oturanlar her gün yarım saat yüzerek kaslarını sağlıklı hale getirebilir. Kışın yürüyüş yapmak, markete veya alışveriş merkezine giderken bir araca binmek yerine yürümeyi tercih etmek de spor sayılır. Evinize çıkarken asansör yerine merdivenleri kullanmanız da spordur. Bünyenizi tembelliğe alıştırmamalısınız. Her hareket halinde olmasanız da üşenemeyerek yaşamalısınız. Yemek içme alışkanlıkları da sağlıklı yaşam için önem taşır. Madem günümüzde hormonsuz yiyeceklere ulaşamıyoruz o zaman spora daha çok yönelip vücudumuza kalkan oluşturmamız gerekir. Düzenli yemek yemek dışında düzenli uyku sayesinde de sağlığımızı koruyabiliriz. Gece saat on ve sabaha karşı üç arası cildimiz kendini tazeler ve hormonlarımız düzene girer. En güzel giysimiz olan derimiz kendini yenileme sürecine girer. Stres ve sıkıntılardan da bu saatler arasında arınırız. Sağlıklı yaşam anahtarının kendi avucumuzda bulunduğunu unutmamalısınız.

Etiketler:

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ