Web sitemize hoşgeldiniz.

Puro Ucu Nasıl Kesilir? Pratik Yolları Nelerdir?

26 Nisan 2017

Puro içmeye yeni başlayanlar ve doğru kesimi bilmedikleri için puro keyfinde sükutu hayale uğrayanlar ve Puro Ucu Nasıl Kesilir? öğrenmeliyim diyenler için puro kesmenin pratik yolları olduğunu söyleyebiliriz. Puroların her iki ucu da kapalıdır ve puro içmek için sadece içilecek kısım belirli bir aralıktan kesilir. Puronun doğru ucu kesmekte cutter veya giyotin adı verilen ve puro kesmek için özel olarak üretilmiş aletler kullanılır. Puro makası olarak üretilen kesicilerde düzgün kesim sağlayan araçlardır. Puro için asla yapılmaması gereken ise dişlerle koparmaya kalkışmaktır. Dişle koparılan puroların sargısı bozulur ve puronun sonuna gelindiğinde üstte bulunan sargı açılmaya başlayacak ve içim keyfi bırakmayacaktır.

Puroyu Kesmekte İçmekte Sanattır

Karayip denizinin sıcak kesimlerinde doğan puro kişiler için farklı anlamlar ifade ediyor. Kimileri puro içmeyi doyumsuz keyif olarak tanımlarken kimileri heyecan verici bulabiliyor. Aynı zamanda kalitenin ve statünün simgesi olarak kabul görmüş ve saygın ve elit kişilerin daha çok puro içtikleri de görülmüştür. İnce zevkler üzerine kurulan tutkuyu ifade eden puro içmekte bir adap gerektirir. Puroyu içmeden önce nasıl kesileceği de merak konusu olmuş ve doğru kesimin nasıl yapılacağına dair tartışılmıştır. Puro bıçakla kesilir mi? Diye soranlar da olmuş nasıl kesileceği hakkında fikri olmayanlarda! Puro bıçakla kesilmeye kalkıldığında tütüne zarar verebilir.

Puronun içim keyfini tam olarak verebilmesi için kesim usulünde titiz olmak ve düzgün, doğru yerden kesmek gerekir. Puro keyfine keyif katmak isteyenler ve puro makasla kesilir mi? Diye araştıranlar için puro geleneksel makaslarla değil puro için özel üretim yapılan makaslarla kesim yapılması gerekir. Paslanmaz çelik kullanılarak hazırlanan ve puroyu yerleştirebilecek makas ağzına sahip olan özel üretim makaslar yapılmış ve bir kerede düzgün kesim sağladığı için tercih edilmiştir. Puro içmeye başlayacaklar önceden birkaç alet edevatını da hazır bulundurmalı ve bir kültürün aynası olacak olan kişinin adabına uygun hareket etmesi gerekir. Her şeyin usulü, düzeni olduğu gibi puro içinde bir takım yöntemlerle içilmesi de gerçektir.

Puro Aksesuarları

Puro makası adı dendiğinde akla gelen ilk isim puro makaslarının cutter olarak anılmasıdır. Kullanımı için torpido denilen puro cinsini içime hazırlamak için kullanılan ideal ölçülerde kesim aletleridir. Cutterlar ya yeni içime hazırlanacak purolarda ya da içerken sönen veya daha sonra tekrar içilmek için bilerek söndürülen purolarda bulunan kül kısmını yok etmek için kullanılır. Puro yeniden yakılmak üzere söndürüldüğünde bir sonraki güne bırakıldığında onun artık aynı içim keyfi yaşatacak puro olmadığı da bilinmelidir. Sigara da söndürülüp yeniden yakıldığında acı bir tat ve kokuyla karşı karşıya kanlıyorsa aynı durum puro içinde geçerlidir. İkinci defa ve ara verilerek içilen puro artık sıfır değildir ve ağızda bırakacağı damak zevkinin bozulacağı da bilinmelidir.

Puro Keyfini Yaşatma Yöntemleri

Puroyu yakmakta marifet ister puroyu söndürmekte. Puro nasıl söndürülür? Bilmek isteyenler purosuna ara vererek tekrar daha sonra devam etmek isteyenlerdir. Puro geleneği devam eden bir kültürdür. Yakılmasından tutunda saklanmasına ve içilmesine ve alımına kadar çok zengin bir içeriğe sahiptir. Puro içme kültürü çok geniş ve detaylı olduğu için ayrı ayrı ele alınması gerekebilir. Puro içmekle sigara içmek aynı şey değildir ve ikisi apayrı anlamlar içerir. Sigara bağımlılığı yansıtır ve sürekli el alışkanlığı olarak her fırsatta kolay alınabilir ve kolay yakılarak söndürülür. Sigara ciğerlere çekilerek içilir ancak puro sadece keyif için içilir. Kendine has kültürü bulunan puro dumanı ve aromasını hissedebilmek için ağızda gezdirilir dolaştırılır ve bırakılır asla duman ciğerlere çekilmez. Puro sigara gibi üzerine bastırarak söndürülmez ve puro küllüğünde hafiften külü alınır ve ucuna hafif bastırıldığında ve içim bırakıldığında kendiliğinden de sönebilir. Tekrar yakılmak istendiğinde ucu özel aletiyle kesilerek devam edilebilir.

En İyi Puro Markaları Nelerdir?

Puro markası arandığında eskiden kalan bir inanışa göre ve uzun sürelerden bugünlere kadar purolar lüks alışkanlık olarak görülmüş ve gösterilmiştir. Tarihler öncesinde yer alan eserler ve kitaplarda varlıklı ve yoksul ayırımı purolarda kullanılmış ve zengin, itibarlı ve halkın önde gelen kişilerinin zenginlik göstergesi olarak gösterilmiştir. Ancak işin gerçeğini öğrenebilmek için birazda detaylarına bakmak gerekiyor. Kaliteli puro markaları içlerinde en pahalı olanlarıdır ve bir puro için neredeyse servet ödenir. Küba puroları en kaliteli tütünlerden hazırladıkları purolarını pahalı olarak satışa sunarlar ve gerçekten en iyi kalite de onlardan çıkar. Tat olarak da alternatif bir tat bulunamayan Küba purolarının müdavimleri de alıştığı tattan vazgeçemezler. Uygun fiyatlarda olan purolar Küba purosunun lezzetini vermese de alternatif olarak Dominik Cumhuriyetlerinde hazırlanan purolar denenebilir. İçimleri hafif ve keyif veren Dominik tütünleri sigaraya para vermeyi gözden çıkaran kişilerin sigaraya verdikleri parayla alınabilecek fiyat aralıklarındadır.

Puro Doğru Yerden Yakıldığında Hayat Bulur

Puroya yeni başlayanlar ve merak edenlerin sordukları sorulardan birisi de puro ne taraftan yakılır? Öğrenmek istemeleridir. Puronun üzerinde bulunan şeffaf kısmı çıkarıldıktan sonra şapka denen kısmından yakılır ve şapka kısmı aynı bir şapkayı andıran yuvarlak görünümde yakılacak yerini belli eder. Her puroda ayak kısmı da bulunur ve ayak kısmı düzdür ve puro o taraftan yakılmaz. Puro doğru yerden kesildiğinde sıra yakma işlemine gelmiştir. Puro sigaraya göre daha kalın olduğu için ateşlemesi ve yanması da emek ister. Her tarafından eşit ve düzgün yanması bu konuda çok önemlidir. Yakma ve içim hatasına sebebiyet verilen puroların ağır kokusu ve tadının olması puronun kendisinin değil yakanın sorumluluğundadır. Düzgün yakılmadığında sıkıntı yaratan puroda gevşek sarım nedeniyle de hızlı yanarak puronun ısını hızla yükseltir. Bu sebeple de ortaya acı tat bırakacak kimyasallar nedeniyle katran kokusu içim zevki bırakmayacaktır.

Puro Keyfi Nasıl Yaşanır?

Puroya yeni başlayanlar ve istedikleri keyfe henüz varamayanlar için puro nasıl içilir izle videolarını internet üzerinden araştırdıklarında konuyla alakalı videolar bulunabilir. Puroda doğru içimi yakalamak önemlidir sigaradan oldukça farklı olan içimde puro dumanı ciğerlere çekilmez duman ağız içinde lezzetini bırakacak şekilde dolaşması yeterlidir ve duman tamamen dışarıya bırakılarak tüttürülür. Ancak bilinmesi gereken bir konu da sigara gibi arka arkaya duman çekilmemesidir. Puro dakikada 1 olacak şekilde aralıklarla içilmeli ve bu arada puronun sönmemesine de dikkat edilmelidir.

Puroya hayat veren ve içim keyfini artırmaya yarayan puro makası nerede satılır diye merak edenler ve en iyi makası almak isteyenler cutter veya giyotin adı verilen makaslar puro aksesuarı online alışveriş sitelerinden alınabilir. Puronun kalitesine önem verilirken aksesuarlarım da elit olsun diyenler için kaliteden ödün vermeyen sanal platformlarda aranılan bulunacaktır. Puro içmek zevk ve damak tadı olduğu için bu tadı en iyi şekilde yansıtacak olan da puro makas ve delicileridir. Puro kültürünü yaşatan özel aksesuarlar hediyelik olarak da puro sever birisine tam takım olarak hediye edilebilir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ