Web sitemize hoşgeldiniz.

Puro Sigara Ne Kadar, Çok Mu Pahalı?

25 Nisan 2017

   Puro eski zamanlardan beri herkesin severek kullandığı bir tütün mamulüdür. Puronun anavatanı Küba’dır. Puro içmenin birçok detayı ve farklı ayrıntıları bulunur. Normal bir sigarayla kıyaslandığında puro oldukça farklı yakma ve içme teknikleriyle kullanılan bir tütün mamulüdür.

Puro yapı olarak kalın yapraklara sarılmış fermente edilmiş tütünden oluşur. Fermente edilen tütünler arada bir havalandırılır. Daha sonra tekrar fermente edilir. Bu şekilde en az bir ya da iki sene boyunca puronun hazırlık süreci sürer. Daha sonra kullanıma hazır olan tütün ve yapraklar bu sefer ayrılır. Her bir tütün yaprağı belirli özelliklere göre sınıflandırılır ve renk, boy ve cinsine göre ayrıştırılır. Her bir puro büyük bir özenle sıkı sıkıya sarılır. Bu sarılan puroların kalitesini test etmek için puro deneyen ayrı bir sınıf işçi bulunur. Puroların yapım aşamasında büyük bir emek ve ilgi söz konusudur. Başlıca olarak en iyi purolar Küba’dan çıkar. Küba’nın dışında Amerika Birleşik Devletleri, Brezilya, Nikaragua gibi ülkelerde de puro üretimi yapılır. Ülkemizde de puro üretimi yapılmaktadır.

Puro Çok Mu Pahalı?

   Puro satış mağazalarında birbirinden farklı boyut, özellik ve markada puro bulunur. Puronun özelliklerine ve yapıldığı yere göre fiyatları değişkenlik gösterir. Tabi ki purolar fabrikasyon mu yoksa el yapımı olduklarına göre de farklı fiyatlandırılırlar. El yapımı purolar en özel ve en çok tercih edilmesi gereken purolar arasında yer alır. Mesela Küba puro fiyatları diğer purolara nazaran biraz daha yüksek fiyatlardadır. El yapımı olduğu için içindeki tütünden yapraklarının damarlarına kadar her bir ayrıntıya dikkat edilir ve sınıflandırılır. Fabrikasyon purolarda gözden kaçabilecek bazı özellikler olabileceği için ilk olarak el yapımı purolar tercih edilmelidir.

Aslına bakarsanız puro çok pahalı değildir. Her gün içtiğiniz sigaraya bir ay boyunca verdiğiniz paraları düşünürseniz puronun o kadar da pahalı olmadığını fark edeceksiniz. Purolar tabi ki yapıldığı yer ve el işçiliği mi yoksa fabrikasyon ürünü mü olduklarına göre farklı fiyatlarda satılır. Ancak tabi ki çok pahalı bir puro sizin için en iyisi olmayabilir. Siz kendi damak zevkiniz ve bütçenize göre kendinize uygun bir puro edinebilir ve bu zevki tadabilirsiniz. Eski yıllara nazaran puro fiyatlarındaki belli düşüş sayesinde eskiden olduğu gibi purolar ulaşılamaz pahalılıkta değil de gayet makul fiyatlarla satıldığı için puro almanız maddi olarak size pek bir zarar vermez.

Puro Yakarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

   Puro sipariş ettiniz ve kullanmaya başlamak istiyorsunuz. İlk defa puro kullanacak biriyseniz bilmeniz gereken birkaç şey bulunuyor. Puronuzu yere paralel bir şekilde tutarak yakmanız oldukça önemli. Puronuzu yere paralel tuttuktan sonra bir puro kibriti ya da puro çakmağı yardımıyla puronuzu ateşi biraz uzaktan tutarak yakmalısınız. Ateşin puroya direkt olarak değmemesi gerekiyor. Biraz uzaktan tutarak puronuzu yakmalısınız. Puronun her bir noktasını eşit derecede yakmalısınız. Yoksa yanlış bir içim olacaktır. Puronuzu yakarken fazla yakmamak en önemli şeydir. Yoksa daha ilk çekimden puroyu boğar ve keyifsiz bir içim elde edersiniz.

Puro Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

   Puro aldınız ve yakmayı öğrendiniz. Şimdi sıra puro çekmenin en doğrusunu öğrenmeye geldi. Öncelikle hemen belirtelim, puro asla normal bir sigara değildir. Sigara gibi çekerseniz hem puronuz boğulur ve katran açığa çıkar, hem de ciğerleriniz zarar görür. Puroyu ağzınızın içine kadar çekmeniz en doğru içim olacaktır. Ciğerlerinize inmemesi için boğazınıza kadar çekmemelisiniz. Puronun amacı normal bir sigara gibi sizi nikotine doyurmak değildir. Puronun kullanım amacı damağa ve ağza tat vermektir. Bu nedenle puroyu asla ciğerlerinize çekmemelisiniz. En doğru içimi sağlamak için ağız ve damakta tadı hissetmelisiniz.

Ayrıca puronuzun aromasını ve tadını daha iyi hissedebilmeniz için de bir çekme yolu bulunuyor. Çektiğiniz dumanın yarısını ağzınızdan yarısını da burnunuzdan verirseniz ağzınızda başka bir tat, burnunuzda başka bir tat olacak. Ve siz puroyu daha iyi hissedebileceksiniz. Bu şekilde bir kullanımı yakalayabilmeniz için biraz ustalaşmanız ve puronun dilinden anlamanız gerekiyor. Bunun için henüz acemiyken bunu denememenizi önersek de, 4 ya da 5. Puronuzdan sonra gönül rahatlığı ile deneyebilirsiniz.

Puro İçen Ünlüler

   Puro çeşitleri ve fiyatları arasında kaybolmadan kendinize bir puro aldınız ve deneyeceksiniz. Peki sizin gibi puro içen ünlüleri merak ediyor musunuz? İşte puro içen ünlü isimlerden birkaçıu merak edenleri için burada. Winston Churchill, Amerika Başkanı John F. Kennedy, Amerika Başkanı George Bush, ünlü oyuncu Jack Nicholson, Al Capone, Bıll Klinton, Sigmund Freud, Harrison Ford, Mıchael Douglas, Tom Cruise, Charlie Chaplin, Che Guevara, elektriğin mucidi Thomas Edison, Elvis Presley, Alfred Hitchcock gibi birbirinden ünlü isimler puro içmeleri ile bilinirler.

Sadece sayabildiğimiz bu kadar çok ünlü isim puro içerken en dikkat çekici olanı ve kesinlikle en çok etkilendiğimiz puro içen ünlü isim The God Father filmindeki Vito Corleone rolüyle Marlon Brando’dur. Hatta filmin gösterime girdiği yıl puro satışlarında bir artış olduğu da filme ve etkilerine dair akıllarda kalan ayrıntılar arasındadır.

Puro İçmek En Klas Hobilerden Biridir

   Puro içmek bir farktır. Özelliktir, özel insan olmaktır. Puro içen insanlar puronun yavaş yavaş ve ağır içimiyle bütünleşerek daha da dinginleşmeye ve düşünceli bir hale bürünürler. Puronun verdiği karizmanın varlığını kimse reddedemez.

Tabi ki puro içerken insanlar sosyal kurallara uyarak çevresine rahatsızlık vermemek konusunda dikkatli olmalıdır. Sadece puro içen insanlar değil bütün tütün mamulü kullanıcılarının bu konuda dikkatli olması gerekir. Özellikle çocukların ve yaşlıların yanında puro içmemeye dikkat etmelisiniz. Ayrıca bir dostunuzun evine gittiğinizde evde dumandan rahatsız olan biri varsa da puro içmemeye dikkat etmelisiniz.

Puro Diğer Tütün Mamullerine Göre Daha Az Zararlıdır

   Puro yüksek oranda nikotin içeren bir tütün mamulüdür. Ancak sigaraya göre çok daha az zehir barındırır. Sigaradan çok daha fazla nikotin oranına sahip olmasına karşın sigaradan daha az zararlı olmasının sebebi ise puronun ciğerlere kadar çekilmeden içilmesidir. Yani tütün mamulleri arasında puroyu tercih ederek çok daha az zarara uğrayabilirsiniz. Puronun da tabi ki zararı vardır ancak sigarayla ya da nargileyle kıyaslandığında çok daha az zararı bulunur. Bu yüzen tercihinizi purodan yana kullanıp hem bu harika deneyimi yaşayabilir, hem de kendinize daha az zarar verebilirsiniz. Ayrıca farklı aromaları deneyerek kendinize en uygun olan puroyu bulabilir ya da birbirinden farklı puroları içerek zevkinize zevk katabilirsiniz.

Purolar kalın, ince, uzun ya da kısa olarak üretilmiş olup birbirinden farklı tütün, yaprak ve aromalarla harmanlanırlar. Siz de oldukça fazla çeşit deneyerek sizin için en uygun olan puroyu bulabilir ve tadabilirsiniz. Dilerseniz puro içmeyi seven dostlarınızla birlikte, dilerseniz yalnız başınıza puro içerek inanılmaz derecede keyifli anlar geçirebilirsiniz. Sürekli farklı purolar deneyerek puroların ne kadar farklılık gösterdiğini görebilirsiniz. Keyifli içimler dileriz!

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ