Web sitemize hoşgeldiniz.

Puro Malzemeleri ve Bu Malzemelerin İşlevleri

23 Nisan 2017

   Puro aksesuarları puro içiminin zevkini tamamlayan ayrıntılardır. Normal bir sigara kullanıcısı gibi sadece bir çakmakla dolaşmak puro içen kullanıcılar için geçerli değildir. Puro oldukça özel ve dikkatle kullanılması gereken bir tütün mamulü olduğu için malzemeler konusunda da oldukça dikkatli olunması gerekir. Her bir puro malzemesi puro içim keyfinize ayrı ayrı artı katar ve ilk başta ufak ayrıntılarken vazgeçemediğiniz en önemli kısıtlar haline dönüşürler. Birçok farklı marka, malzeme ve fiyatla satışa sunulan bu malzemelerden her biri bir puro sevdalısı için vazgeçilmez olur. Siz de bir puro içicisiyseniz ya da puro içmeye başlamayı düşünüyorsanız bu malzemeler hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Her biri birbirinden farklı işlevlerde çalışan bu malzemeler hem özel hem de düşünülerek tasarlanmış ve bir nevi gerekliliği olan puro ayrıntılarıdır. Puro gerek yapısı, gerek içim teknikleri igib ayrıntılar yüzünden biraz ilginin gerektiği bir tütün mamulü olduğu için bu gibi ayrıntılara da özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir.

Puro Çakmağı

   Puro markası çeşitleri arasında puro çakmağı üreten markalar da bulunur. Bunun yanı sıra oldukça uygun fiyata kendi puro çakmağınızı edinmeniz de hem doğru bir puro içimi gerçekleştirmenizi sağlar, hem de puronuzu düzgün yaktığınız için ne bir sönme, ne de bir orantısız yanma olayıyla karşılaşırsınız.

Puro çakmağı konusunda en çok rağbet gören modeller torchlu çakmaklardır. Mesela puronuzu sürekli kapalı bir ortamda içiyorsanız ve çok da kalın ve büyük bir puro içmiyorsanız kesinlikle tek torchlu çakmak bile sizin için yeterli olacaktır. Bu çakmaklar hem hafif yapıları hem de hızlı yanmaları ile puro çakmağı konusunda neredeyse en gözde çakmak tiplerinden biridir.

Eğer dış ortamlarda özellikle rüzgarlı havalarda ve açık alanlarla da puro içiyorsanız kesinlikle çok torchlu bir çakmak edinmeniz sizin açınızdan daha doğru olacaktır. 3 ya da 4 torchlu bir çakmak büyük ve kalın bir puro için dış ortamlarda, rüzgarlı havalarda yeterli olur. Ayrıca çok daha fazla gaz alma kapasiteleri olur.

Puro Makası

Puro satış noktaları arasında neredeyse çoğu kullanıcılara puro makası önerir. Puro makası bir puro içicisinin keyfi değil neredeyse zorunlu olarak bulundurması gereken bir araçtır. Genelde purolar bir ucu kapalı bir şekilde üretilirler. Bu kapalı kısımlar kapak olarak adlandırılır. Genelde kullanıma hazırken kesilmesi uygun görülür. Purolardaki bu kapağın nedeni ise puro içindeki nemi hapsetmek ve üretildiği andan satışa sunulduğu ana kadar muhafaza etmektir. Genelde sadece bir ucu kapalı olan puroların bazı modellerinde iki uç da kapalı olabilmektedir. Bu kapakların puro kullanılmadan önce kesilmesi gerekir. Bazı acemi kullanıcılar bu ucu yakarak düşürmeye çalışır ancak bu doğru bir kullanım değildir. Profesyonel bir puro makası ya da diş ile kesilmesi daha doğrudur. Ancak diş ile kesmek de oldukça orantısız bir puro ortaya çıkaracağı için tavsiye edilmez. Oldukça uzman bir puro sever olduğunuzu düşünüyorsanız bu yöntemi deneyebilirsiniz. Bu puro kesme makaslarının arasında giyotin puro makası, v puro makası, puro delici yani punch, ve klasik puro makası bulunur. Puronuzu neyle keseceğiniz tamamen sizin zevkinize kalmıştır ve zevk ve tercihlerinize göre kararını verebileceğiniz bir konudur.

Puro Kılıfı

   Puro kılıfı puro taşıyanların kesinlikle edinmesi gereken bir başka puro malzemesidir. Puro kılıfı cepte taşımak ya da başka bir yerde taşımak için inanılmaz derecede uygun bir eşyadır. İstediğiniz malzemeden üretilmiş bir puro kılıfı edinebilirsiniz. Bu kılıflar ister ağaçtan, ister karbondan, ister deriden, ister metalden, ister çelikten üretilsin amaç hep aynıdır. Puroların kullanıma hazır durumdayken kurumasını önlemek ve yaklaşık 10 ya da 9 saat boyunca puronuzun nemli kalmasını sağlamaktır. Puro kılıfları ister cebinizde ister seniz çantanızda isterseniz çekmecenizde saklayabileceğiniz oldukça portatif ürünlerdir. Genelde deri olan modelleri çok fazla sevilir ancak şu sıralar metal ya da karbon olanları da oldukça ilgi görmektedir.

Puro taşıma kılıfı puronuz kılıfın içindeyken puronun dışarısı ile hava akışını keser ve hava sirkülasyonunu durdurur. İstediğiniz modelde ya da renkte bir ürün tercih ederek dışarıda puro içeceğiniz zamanlarda puronuzun kurumasından korkmadan dışarı çıkabilir ve cebinizdeki puro kılıfından puronuzu çıkararak keyfinize bakabilirsiniz.

Puro Kutusu

   Puro kutusu oldukça özel ve yine puro sevenlerin olmazsa olmazları arasında yer alan bir puro eşyasıdır. Oldukça önemlidir ve son yıllarda inanılmaz derecede karizmatik ve bir o kadar süslü modelleri üretilen bir ürün grubudur.

Güney Amerika’da büyüyen maun ağacından üretilirler ve isim olarak ‘’humidor’’ diye anılırlar. Humidorlar İspanyol Sedir ağacından üretilir denmesindeki sebep aslında maunu kastetmek için kurulmuş bir cümledir. Genelde kullanıcılar İspanyol Sedir ağacından üretildiğini duydukları için bu ağacın İspanya’da yetişen bir sedir ağacı olduğunu sanarlar ancak humidorların sedir ağacıyla uzaktan yakından alakası yoktur. Yani İspanyol sedir ağacı sadece bir terimdir.

Tam olarak izolasyonu sağlanmış ve İspanyol sedir ağacından üretilmiş olan humidorlar en iyi olanlarıdır. Birçok farklı markanın arasında kendinize en uygun olanı seçmek için yapmanız gereken tek şey sağlanan izolasyonun kalitesidir. Bu aletlerin içinde ortamın nemini ölçen higrometreler de yer alır. Ayrıca bu özel saklama alanları puronuzu böceklerden, kurumaktan ya da aromasını kaybetmesinden koruyacak tek şeydir.

Üç çeşit humidor bulunur. Kişisel humidorlar evde masa üzerine bir kutuymuş gibi koyabileceğiniz ürünlerdir. Seyehat tipi humidorlar ise taşınabilir bir kutu şeklinde tasarlanırlar. Bir de kabin tipi büyük humidorlar bulunur. Bu humidorlar ev ya da ofisinizde purolarınızı güvenle saklamanız için ideal alanlardır.

Puro Küllüğü

Puro küllüğü de yine purolar için özel olarak üretilen ve kullanılması gerekli bir malzemedir. Sigara gibi puroların tablanın tabanına değmemesi gerekir. Çünkü puroların küllerinin en az 2 cm’lik bir kısmının korunması ve aromanın desteklenmesi için puronun kül sayesinde körüklenmesi gerekir. Ayrıca purolar tablanın tabanına değecek şekilde koyulurlarsa bu sefer eşit bir yanma yakalanamaz ve içiminizdeki bütün zevk bir anda yok olup gider. Bunun için puroların yere paralel bir şekilde durabileceği ve yere değmeyeceği şekilde emniyetli olarak puro küllükleri üretilmiştir. Bu ürünler de değişik işlemeler ve ayrıntılarla bezenmiş harika tasarımlardır. Ayrıca purolar gibi normal küllüklere oranla daha iri ve daha ağır olurlar.

Puro Mandalı

   Puro mandalları puro küllüğü biraz iri ve ağır bir eşya olduğu için hafifliği ve pratik kullanımı nedeniyle tercih edilen ürünlerdir. Puro mandalları uzun zamandır piyasada olan ürünler değildir. Henüz yeni yeni kullanılmaya başlanmış ve bazı kullanıcıların puronun ağırlığına ve havasına ters düştüğünü düşündükleri bir modeldir. Ancak pratiklik isteyen ve masa başı bir işte çalışırken purosunu içen kullanıcılar için uygun bir kullanım sunabilirler. Bir mandalın arasına puronuzu sıkıştırmak suretiyle kullanılan bu mandallar bizim ülkemizde fazla kullanımı olan bir ürün değildir. Ancak dünyanın birçok ülkesinde puro mandalı ünlenmiş ve severek kullanılan bir ürün haline gelmiştir. Ayrıca puro küllüğüne oranla daha uygun olduğu için de tercih edilebilir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ