Web sitemize hoşgeldiniz.

Pipo Tütünleri Nedir

13 Nisan 2017

Pipo tütünleri nedir içmenin tarihçesi yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. Avrupa da ise bu tarih Amerika kıtasından tütünün Avrupa’ya ulaştığı 16. Yüzyılda başlamaktadır. Amerikan yerlilerinin Barış Çubuğu yani Calumet adını verdikleri pipo; tütün veya başka bitkileri kullanmak amacıyla içilmektedir. Eski Mısır da yapılan arkeolojik kazılarda pipo benzeri kazılara rastlanmış olmakla birlikte bu objelerde içilen tütünün o dönemlerde nerelerden elde edildiği gizemini hala korumaktadır.

Pipo tütünleri nedir

Tütün içmeye yarayan taş, ahşap, cam, kil ve metal gibi benzeri malzemelerden yapılan pipo modelleri günümüzde genellikle lüle taşı ve briar gibi malzemelerden yapılmaktadır. Pipolarda belirli bir nem oranına sahip ve özel olarak harmanlanmış tütün karışımları kullanılmaktadır. Özellikle yanmaya karşı dayanıklı oluşu ve gözenekli olan yapısından ötürü en ideal ve en dayanıklı pipo yapımı malzemesi olan briar hemen hemen bütün pipoların ham maddesini teşkil etmektedir.

Pipo tütünleri nedir

Pipo tütünleri nedir Pipo yapımında kullanılan başka bir materyal ise, bir tür kil olan lületaşıdır. Bu maden özellikle ülkemizde yaygın olarak çıkarılmak ve işlenmektedir. Gaz ve sıvıları yoğun biçimde emici özelliği olmasından ötürü lületaşından yapılan pipolar bütün dünyaca pipo içicileri tarafından aranmakta ve konforlu bir içim sunmaktadır. Mısır koçanından üretilen pipo modelleri ise hemen hemen her pipo severin koleksiyonunu süslemektedir.

Pipo tütünleri nedir

Pipo Tütünleri

Pipo haznesin aldığı pipo tütünü miktarı modellere göre farklılık göstermekle birlikte genellikle 3 gram civarındadır. Pipolar yalnızca pipo içmek amacıyla üretilmiş olan tütünlerle içilmelidir. Sigara sarmak için kıyılmış olan tütünlerle veya paketlenmiş sigaraların içinde bulunan tütünlere pipo içmek hem beklenen keyfi vermez hem de amacı dışında bir kullanım olduğu için pipoya zarar verebilir. Tütünü iyi seçmek; ısınmayı engellemek ve iyi bir şekilde tutuşmasını sağlamak için çok önemlidir.

Pipo tütünleri Burley, Virginia, Perique, Latakia, Turkish/Oriental ve Black Cavendish türlerinden oluşmaktadır. Bu tütünlerin birbirleriyle çeşitli oranlar ve yöntemler kullanılarak harmanlanmasıyla farklı karışımlar da elde edilmektedir.

Pipo tütünleri nedir

Pipo tütünleri nedir Pipo tütünleri kesim türlerine göre de farklı türlerden oluşmaktadır. Kıyılmış tütünlerden elde edilen Shag ve Ribbon, preslenmiş tütünlerin dilimlenmesinden elde edilen Flake, preslenmiş tütünlerin blok halinde kesilmesinden oluşan Plug ile uzun halatlar şeklinde sıkıştırılan Rope gibi tütünler bu kesimlerin başlıcalarıdır. Pipo severler ise beğenilerine ve damak zevklerine göre bu tütünlerden istediklerini tercih edebilmektedirler.

Pipo İçimi

Pipo içmekteki tek ve ilk amaç zevk almaktır. Peki, pipo nasıl içilir? Pipo içmek bir enstrüman çalmaya benzer. Pipo içmeyi bilen bir kişi; pipo tütününün sıklığını, piponun sıcaklığını ve pipoyla tütün uyumunu seçmeyi bir sanat haline getirmiştir.

Pipo içmeye başlamadan önce pipo içicisinin yanında bulundurması gereken temel araçlar vardır. Pipo yakmaya uygun bir pipo çakmağı ve birçok amaç için kullanılacak olan bir pipo kaşığı.

Pipo tütünleri nedir

Pipo tütünleri nedir İşaret parmağıyla başparmak kullanılarak tütünden alınan bir miktar piponun haznesinin dibine seyrek bir şekilde yerleştirilir. Sonrasında alınan bir miktar daha tütünle hazne ikinci kez doldurulur. Son aşamada ise biraz daha tütün koyarak hazne tamamen doldurulur. İkinci ve üçüncü seferde tütünün hazneye koyulma işlemi, ilk sefere oranla daha sıkı olmalıdır. Tütün doldurulduktan sonra, piponun çekişi kontrol edilmelidir. Eğer tütün çok sıkıysa çekilmesi zor, çok seyrekse çekilmesi oldukça kolay olacaktır. Burada olması gereken ölçüt; piponun ağızlığından gelen havanın ne çok fazla ne de çok az olmasının sağlanmasıdır. Bu noktada yapılabilecek en etkili yöntem, içicinin denemeleriyle kendine en uygun olan yöntemi bulmasıdır.

Doldurulan pipo içimi, pipo çakmağı yardımıyla yakılır. Çakmak tütünle doğrudan temas etmemelidir. Dairesel hareketlerle tütünün tutuşmasını sağlayarak tütün yakıldıktan sonra, pipo kaşığının yardımıyla yanan tütün hafifçe bastırılması ve pekişmesi sağlanmalıdır.

Bir Zevk ve Estetik Tecrübe

Hayatın akıcılığı ve hızı karşısında hissettiğimiz olumlu ya da olumsuz duyguların daha yavaş ve kalıcı olması pipo kullanıcılarının çoğunlukla pipo tercih etmelerinin asıl sebepleri arasında gelir. Pipo içen birçok kullanıcıya göre diğer tütün ürünleri, artık yetersiz kalırken, pipo uzun süren içimi ve verdiği zevk ile kişileri daha çok tatmin ediyor.

Pipo modelinin seçiminde yüz ve çene yapısının yanı sıra kişisel zevk ve beğeniler de oldukça etkilidir. Uzun ömürlü tütün içme aracı olan pipo kullanımı ve bakımı özenli bir biçimde olduğu takdirde kullanıcısına bir ömür boyu hizmet edecektir. Bu sebeplerden ötürü pipo seçerken azami ölçüde araştırma ve dikkat gerekir.

Dünyadaki en değerli görülen pipolar tamamen ağaçtan yapılır. Bu ağaçların başında gül, yasemin, abanoz, mersin, tik ve kiraz ağacı gelir. Özel kokulu ve dayanıklı ağaçlardan yapılan bu pipolar aynı zamanda da hafiftir. Bu ağaçlardan yapılan pipo seti özel pipo askısında ya da büyük çantalarda muhafaza edilmelidir. Piponun içi ya alkolle ya da alkollü pamukla temizlenmeli asla suyla temizlenmemelidir.

Pipo tütünleri nedir

Fiyatlar

Pipo tütünleri nedir Pipo alırken ağızlığın girdiği yerden başlayan ve bu hazneye açılan kanalın çok dar olmamasına son derece dikkat etmek gerekir. Bu kanalın ağzı hazne tabanından birazcık yüksek ya da düşük ise piponuzun değeri düşük demektir ve bu pipo çeşitleri yapımında kullanıldığı malzemelerin kalite düşüklüğünden ötürü de ucuz pipo sınıfına girmektedir. Pipo fiyatları piponun malzemesine, kalitesine ve markasına göre çeşitlilik göstermektedir. Pipo ucu bucağı olmayan geniş bir evren gibidir. Unutulmaması gereken en önemli nokta fiyatlarının modelden çok işçiliği ve ağacına göre belirlenmesidir.

Kaliteli bir pipo almak ileriye yönelik iyi bir yatırımdır. Pipo seçimi kişiden kişiye değişen bir unsur olmakla birlikte tamamen kişisel zevklerin ön planda olduğu bir seçimdir. Pipo ekşi alırken; kişinin fiziki yapısına uygun olması piponun damarları ve hafif olması da oldukça önemlidir. Gözeneklerinin yeterince açık olması da kıvamında iyi bir içim sağlayacağını gösterir. Seçimleriniz en az 7 adet düşünmenizde ve kullanacağınız yere göre de değerlendirmenizde fayda var. Çünkü kullandığınız pipoları en az 7 gün dinlendirmelisiniz ki gözenekleri su ile dolan ağaç eski kıvamına tekrardan kavuşabilsin.

Pipo Yapımı

Pipo tütünleri nedir Geçmişte ve günümüzde pipo yapımında birçok malzeme kullanılmakta ve bu malzemeler çeşitli şekiller ile renklendirilmektedir. Taş, kil, seramik, cam, lületaşı ve ağaç biçiminde farklılık gösteren malzemeler pipo yapımında çeşitlilik gösteren materyallerdir. Dünyadaki en değerli görülen pipolar tamamen ağaçtan yapılır. Bu ağaçların başında gül, yasemin, abanoz, mersin, tik ve kiraz ağacı gelir. Pipo nasıl yapılır sorusunda pipo yapımında kullanılan ağaçlar bu malzemeleri kapsamaktadır. Günümüzde pipo piyasasında en çok kullanılan ağan Briar yani Gül Ağacıdır. Gerek el yapımı gerekse makine yapımı pipolarda en çok tercih edilen malzemedir. Doğal olarak ısıya dayanıklı olması, nemi doğal olarak emip kurutabilmesi tercih edilmesinde ki en büyük etkenler arasındadır.

Türkiye’de bulunan Erica Arborea isimli bitki, funda, ağaç fundası, beyaz çiçekli püren ve süpürge tohumu gibi isimlerle de adlandırılmaktadır. Gözenekli yapısı ve yanmaya karşı dayanıklı oluşuyla en ideal pipo yapım malzemelerinden biri olmasını sağlamaktadır. Briar ağacı, markalar tarafından da oldukça tercih edilmektedir. Birçok markanın ürün gamında yer olan bütün pipoların hammaddesini teşkil etmektedir.

Pipo İçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Pipoyu yakarken hızlı ve yüksek alev çıkaran turbo çakmaklar kullanılmamalıdır.
  • Duman ciğerlere çekilmemeli ve burundan dışarı verilmelidir.
  • Pipo; ağzın derin olmayan ve kısa aralıklı hareketleriyle içilmelidir.
  • Ağızdan alınan duman yine ağızdan dışarı verilmelidir.
  • Haznede bulunan tütün piponun dibini yakmamaya özen gösterilerek sonuna kadar içilebilir.
  • İçimi tamamlanan pipo tamamen soğumaya bırakılmalıdır.
  • 5 dakika kadar soğuduktan sonra haznesinde kalan tütün pipo kaşığı yardımıyla dışarı çıkarılmalıdır.
Etiketler:

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ