Web sitemize hoşgeldiniz.

Pipo Nasıl Kullanılır ve Nasıl içilir?

13 Nisan 2017

Pipo nasıl kullanılır ve nasıl içilir sorusunun cevabı son dönemlerde internet mecrasında en çok aranan soruların başında geliyor. Pipo içmeye başlamadan önce birtakım noktaları bilmek gerekiyor. Çünkü pipo, hem içiminde hem de içimi sonrasında sigara başta olmak üzere diğer tütün ürünlerinden ayrılıyor. Pipo içecek olan kişilerin kendi zevklerine uygun olacak şekilde bir pipo alması gerekiyor. Bu sayede diğer aşamalara geçmek mümkün oluyor.

Pipo Türleri Nelerdir?

Pipo türleri arasında sektörde genel olarak iki tür tercih edilmektedir. Bunların ilki gül ağacından imal edilen gül kökü piposu olarak da bilinen pipo türleridir. Gül ağacı, nemi hızlı bir şekilde abzorve eder. Bunun yanı sıra sıcağa ve ısıya da dayanıklıdır. Dolayısıyla pipo yapımına çok uygun olan bir ham maddedir. Son dönemlerde yerli üreticiler de pipo üretmeye başlamıştır. Yurt dışından getirilen pipoların maliyetlerinin çok fazla olması ve haksız rekabete neden olmasından dolayı yerli üretim yapan firmalar gül ağacından pipo üretmektedir. Bu sayede ithal masrafı olmadan piyasda daha uygun ve kaliteli şekilde pipolar bulmak mümkün hale gelmiştir. Pipo satışında fiyat önemli midir sorusunun cevabı ise genel olarak evet. Çünkü bir piponun fiyatı, onun kalitesini doğrudan yansıtmaktadır. İlk olarak pipoya başlayanlar için çok yüksek maliyetli pipolar almaya gerek yoktur.

Pipo nasıl kullanılır

Ancak piyasada yer yer görüle 20 – 30 TL arasındaki pipoları almak da son derece gereksizdir. Ortalama ve yeni başlangıç aşamasındaki bir piposever için 100 ile 300 TL arasında bir pipo almak yeterli olabilir. Daha sonrasında kişisel zevklere göre fiyatı 1000 TL’lere ulaşan pipolar da tercih edilebilir. Pipo yapımında kullanılan bir diğer madde ise lüle taşından imal edilen pipolar. Bu pipolar özellikle hediyelik eşya sektöründe çok fazla tercih ediliyor. Lüle taşı hakiki anlamda kullanıldığında maliyeti yüksek bir taş olarak dikkat çekiyor. Bu nedenle lüle taşından yapılan pipoların fiyatları daha yüksek olabiliyor.

Fakat lüle taşı, hassas görüntüsü ve parlak yapısı ile pipoyu bir keyif olarak tercih eden kişilerin en fazla seçtiği ürünlerin başında geliyor. Lüle taşı doğal bir filtre görevine de sahip. Bu nedenle dumanı içerisindeki gözenekli yapı sayesinde doğrudan dışarıya atabiliyor. Lüle taşı içimi bu nedenle daha hafif bir gele getiriyor. Pipo genel olarak sert bir içime sahip. Bu nedenle pipoya çok fazla alışkın olmayan kişiler için lüle taşından pipo almak daha doğru olabilir. Üstelik bu piponun içimi esnasında tütünün tadı daha nemli olduğu için net bir şekilde alınabilmektedir. Lüle taşı, daha sıcak bir içime sahiptir ve ferahlatıcı bir etki meydana getirir. Nemli içime sahip olması nedeniyle gül kökü ağacından yapılan pipolardan ayrılır. Gül ağacından yapılan pipolar tütünü daha kuru tutar. Nemini bırakması içinse birkaç saat boyunca dinlendirilmesi gerekir. Oysa lüle taşından yapılan pipoların dinlendirilmesine gerek yoktur. Lüle taşı pipolarının içerisine iki üç çeşit tütün eklenebilir.

Pipo nasıl kullanılır

Pipo İçiminde Bilinmesi Gerekenler

Pipoya yeni başlayanların en çok sorduğu soru pipo içe çekilir mi sorusudur. Pipo, içerisindeki tütünü çok daha sert ve diri bir şekilde bulundurduğu için piponun sigara veya nargile içer gibi içe çekilerek içilmesi pek önerilmez. Bununla birlikte pipo bir keyif içeceğidir. Zamana yayılarak içilir. Bundan dolayı da daha çok ilgi isteyen ve keyfi daha uzun sürülen bir tütün ürünüdür. Pek çok özelliğiyle olduğu gibi bu farkıyla da diğer tütün ürünlerinden ayrılmaktadır.

Pipoyu İçime Hazırlama

Pipo nasıl doldurulur sorusunun ilgili cevabı ise bu bölümümüzde yer alıyor. Piponun içimine başlamadan önce kişisel zevklerinize göre pipo seçimi yapılmalıdır. Bu işlemin ardından pipoya uygun tütünlerin alınması gerekmektedir. Şu nokta çok iyi bilinmelidir ki pipo, normak sigara tütünü ile birlikte tüketilmez. Pipo normal tütünle içilir mi sorusunun cevabı da bu şekilde yanıt bulmuş olur. Pipo tütünü nasıl olmalı? Sorusuna gelince. Pipo tütünü, özel olarak üretilen tütünler olarak bilinmektedir. Virginia, Burley, Turkish, Latakia gibi tütün türleri pipo içerisinde tercih edilebilecek içimi çok rahat olan tütünlerdir. Pipo normal tütün ile içilir mi sorusunun yanıtı ise şu şekildedir: Pipo tütünü özel üretim bir tütün olduğu için içilemez ancak bazı zorunlu durumlarda içerisine çok az miktarda normal tütün eklenebilir.

Pipo Nasıl Hazırlanır?

Pipo nasıl hazırlanır ve doldurulur sorusunun tam olarak cevabını bu bölümde bulabilecekseniz. Yukarıda belirttiğimiz tütünlerden veya piyasda var olan bilindik ünlü pipo tütünlerinden birisini aldıktan sonra tütünü bir kâğıt üzerine dikkatli bir şekilde sermelisiniz. Burada amaç tütün içerisinde var olan zararlı maddelerin ayıklanmasıdır. Tütünü ayıklama işlemi tamamlandıktan sonra bir tutam tütünü, tütün çemberinin iç kısmına ekleyebilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra piponuzu biraz sallayabilir ve tütünün tamamen yerleşmesiniz sağlayabilirsiniz. Tütün yerleştirmede de çok acele etmeyiniz. Tütünleri iki üç aşamada kademeli olarak yerleştirirseniz tütün, pipo içerisine daha rahat bir şekilde yayılır ve daha keyifli bir içime sahip olur. Tütünü bu şekilde tamamen doldurduktan sonra bir miktar boşluğun olması daha iyi olabilir. Bir miktar hava boşluğunun olması, tütünün daha kolay bir şekilde yanmasını sağlar. Böylece pipo içime hazır hale gelir.

Pipo Nasıl Yakılır?

Pipo yakımından dikkat edilmesi gereken nokta yine yavaş hareket etmek ve sabırlı olmaktır. Genelde piponun yakılmasında çalışır bir gazlı çakmağın tercih edildiği görülür. Tek seferde yanan tütün, piponun daha iyi içilmesini sağlar. Tütünün üzerine dairesel hareketler ile birlikte gezdirilen ateş ile birlikte piponun yakılması sağlanır. Bu esnada piponuzdan küçük nefesler alabilirsiniz. Bu nefesler ateşin daha çabuk yayılmasını sağlayacaktır. Hızlı ve sert nefesler yerine yavaş ve belirli aralıklarla nefes vermek daha doğru bir yöntemdir.

Pipo İçimi Süresi

Pipo nasıl kullanılır Pipo kaç dakikada içilir sorusu genelde pipoya yabancı olan kişilerin sorduğu bir sorudur. Çünkü piponun belirli bir içim süresi yoktur. Pipo, 2-3 saat boyunca yeniden yakılarak içilebilir. Hatta böyle içilmesi en yaygın olan şeklidir ve önerilir. Piponun sönmesinden endişe duymanız gerek yoktur. Pipo içerken etrafa yayılan tütünlerin ve pipo içerisindeki küllerin temizlenmesi için tamper adı verilen tütün bastırma aletini kullanabilirsiniz. Bu sayede etrafa saçılan yanmamış tütünler yeniden piponuzun içerisine girecek ve tam verimli br içiş gerçekleşecektir.

Pipo Temizliği

Pipo nasıl kullanılır Pipo nasıl temizlenir ile ilgili olarak da pipo temizliğinde pipo kaşığının yaygın olarak kullandıldığını söyleyebilirsiniz. Pipo kaşığı ve pipo temizleyicisi pipo setinin içerisinde satılmaktadır. Pipo kaşığı, piponın ağız ve gövde kısmından itibaren itilerek, içerideki zararlı maddelerin temizlenmesini sağlar. Kaşık ile bilrikte piponuzu çok hafifif bir şekilde sallayabilirsiniz.

Ancak burada hiçbir şekilde piponuzu sert bir şekilde çarpmayınız. Pipo kaşığı ile birlikte yapılan temizliğin ardından pipo temizleyicisini bir pamuk yardımı ile kullanabilirsiniz. Piponun her içimden sonra temizlenmesi ve bir müddet dinlenmeye bırakılması genelde önerilmektedir. Bu bir sonraki içimin daha güzel olmasını sağlayacaktır. Ayrıca caking adı verilen karbondioksit gibi zararlı maddelerin pipo içerisinde yer edinmesini pipo kaşığı ve temizleyicisi ile yapılan temizlikler engellemektedir. Bu sayede daha verimli bir pipo kullanımı sağlanır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ