Web sitemize hoşgeldiniz.

Pipo Nasıl içilir ve Pipo içerken Nelere Dikkat Edilir?

12 Nisan 2017

Pipo nasıl içilir sorusu özellikle pipo içmeyi öğrenmek isteyen veya bu konuda merakı olan kişilerin en çok sorduğu soruların başında geliyor. Pipo içmek, piposeverler için çok ayrı bir keyif aracı olarak değerlendirilebilir. Bununla birlikte tütün ürünlerine ilgi duyan kişilerde zaman zaman pipo içmeyi denemiştir. Pipo içiminde bilinmesi gereken önemli noktalardan birisi de pipo alımında doğru ürünü almak ve tütünleri kaliteli bir şekilde kullanmak. Pipo, hem kullanımı hem de tütün seçimi bakımında diğer tütün ürünlerinden önemli farklarla ayrılıyor. Temizlenmesi, tütününün kalitesi ve içim sıklığı başta olmak üzere pipo hakkında bilinmesi gereken çok çok husus meydana geliyor.

Pipo Nasıl içilir

Pipo içmeye başlamadan önce ilk olarak bir pipoya sahip olmak gerekiyor. Pipo almak isteyen kişiler öncelikle piponun yapıldığı malzemeye göre hangisini tercih edeceğini bilmelidir. Genel olarak pipo iki türden imal edilmektedir. Bunlardan birisi lüle taşından yapılan pipo, diğeri se gül kökünden ve gül ağacında yapılan pipodur. Bu iki pipo aslında birbirinden bazı yönlerde ciddi şekilde ayrılır. Örneğin, lüle taşından yapılan pipolar, içerisinde nemi tutmaktadır. Bu da oldukça önemli bir ayrımdır. Çünkü gül kökünden yapılan pipolar nemli bir şekilde kullanılmaz ve nemi tutması için dinlendirilmelidir. Dinlendirme ise piponun 3-4 saat boyunca bekletilmesi ve nemi emmesini beklemektir. Lüle taşı pipolar kendiliğinden gözenekli olduğu için ve doğal bir filtre özelliğine sahip olduğundan dolayı tütünü her zaman nemli tutar. Bu durum özellikle kuru tütün seven kişilerin tercih etmediği bir özelliktir.

Pipo nasıl içilir. Dolayısıyla kuru tütün seven kişiler genelde gül kökünden ve gül ağacından yapılan pipoları tercih etmektedir. Ayrıca lüle taşından yapılan pipolar, daha sıcak bir tütüne sahiptir ve sulanma meydana getirmez. Bununla birlikte lüle taşı daha hafif bir yapıya sahiptir. Daha kolay bir şekilde taşınır ancak düştüğü zaman çok çabuk bir şekilde hasar görebilir. Bu nedenle dikkatli olmak gerekmektedir. Lüle taşından imal edilen pipolar tütünün tadını daha net bir şekilde vermektedir. Gül ağacından imal edilen pipolar, tütünün tadını daha kuru bir şekilde vermektedir. Sıcağı daha çabuk bir şekilde dışarıya veren lüle taşı pipolar, bu özellik bakımından da gül ağacı pipolardan ayrılmaktadır.

Pipo Nasıl İçilir?

Pipo içimi gerçekten özen ve dikkat isteyen bir iştir. Çünkü pipo içmek, sigara veya diğer tütün ürünleri gibi tamamen tüketime dayalı bir ürün değildir. Pipo içerken her zaman sabırlı olunmalı, ritmik nefesler alınmalıdır. Hemen bitirmek için tüketilmemelidir. İçimden sonra 2-3 saatlik dinlenme sürelerinin pipoya verilmesi gerekir. Bu sayede piponun gerçek keyfine varılmış olur. Öncelikli olarak piponun seçilmesinin ardından piponun içerisine tütün konulur. Tütün, normal sigara tütünü değildir. Pipo normal tütünle içilir mi sorusunun cevabı da bu şekilde yanıtlanmış olur. Pipo tütünü, normal sigara tütününden tamamen farklıdır. Genelde yurt dışınan getirilen bu tütünler aslında ülkemizde de üretilmektedir.

Pipo nasıl hazırlanır sorusuna gelince de tütün öncelikle bir kâğıt üzerine dökülür. Tütün içerisinde görülen zararlı maddeler, taş, toprak vs. gibi yan unsurlar dikkatli bir şekilde temizlenir. Tütün sadece kendi halinde kalacak şekilde ayıklanır ve kâğıt içerisine yayılır. Daha sonra tütün, piponun tütün çemberi kısmına konur. Ardından çok fazla olmayacak şekilde tütün bir miktar alınır ve ilk tur piponun içerisine eklenir. Burada ilk adımda seyrek tütün konur ve piponun hafif bir şekilde sallanmasıyla tütünün tam olarak yerleşmesi sağlanır. Tütünün ilk kısmının yerleşmesinin ardından ikinci tur tütün yine piponun çember kısmına eklenir. Yeniden tütünün yerleştirilmesi sağlanır. Bu şekilde tütünün pipo içerisine bütünüyle yerleşmesi ve oturması sağlanır. Ancak tütünü tıka basa doldurmamak gerekir. Tütünün sıcak bir şekilde içilmesi ve aniden sulanmaması için bir miktar hava boşluğunun pipo gövdesinde bırakılması ve hava akışının geçilmesi gerekmektedir.

Pipo Nasıl Doldurulur?

Pipo tütününün içerisine yerleştirilmesinden sonra tamper adı verilen bastırma aletinden yararlanılır. Pipo nasıl doldurulur sorusu da en çok karşılaşılan sorunlardan birisidir. Tamper adı verilen bastırma aleti piponunun kenardından dışarıya çıkan kül ve diğer tütün artıklarının pipo çemberine girmesini sağlar. Bu sayede tütününüzün boşa gitmesi de engellenmiş olur.

Pipo Nasıl Yakılır?

Pipo nasıl yakılır sorusunun cevabı artık bu aşamada verilebilir. Çünkü tütün ve pipo tamamen hazır hale gelmiştir. Pipo yakarken gazlı çakmak kullanılması ve tek seferde piponun yakılması önerilmektedir. Çakmaktan çıkan ateş tütünün üzerine dairesel olarak tutulur. Bu esnada tütünün tutuşması için pipodan hafif nefesler alabilirsiniz. Kısa bir süre içerisinde ateşlenen pipo tütünü bu sayede tamamen kullanıma hazır hale gelmiş olur. Ardından alacağınız nefeslerde de acele etmeden, yavaş ve belirli aralıklarla içim gerçekleştirmelisiniz.

Pipo Ne Kadar Sürede İçilmeli?

Pipo içimi ne kadar sürer, pipo kaç dakika içilir gibi soruların cevapları tam olarak belirlenmiş değildir. Pipo içmek aslında bir keyif işidir. Yani bir an önce pipoyu bitirmek ve belirli bir sürede tamamen tütünü içmek, piposeverlerin tercih ettiği bir yöntem değildir. Bu nedenle pipo içimi sürelere yayılarak gerçekleştirilir. Böylece hem tütünün tadı hem de piponun gerçek anlamda sağladığı keyif temin edilmiş olunur.

Pipo nasıl içilir? Pipo içimi esnasında piponuzun sönmesi söz konusu olabilir. Bu herhangi bir problem doğrumaz. Yeniden piponuzu yakabilir ve içime devam edebilirsiniz. Öte yandan tamper adı verdiğimiz bastırma aletini de bu süreçte kullanabilirsiniz. Piponun içerisine yanan tütün küllerinin dışarıya atılması, piponun içerisinde sadece tütün kalması bu sayede gerçekleşmiş olur. Caking tabakasının oluşması da bu sayede engellenir. Caking tabakası pipo içiminin başındaki en büyük engellerden birisidir. Tütünün yanması esnasında meydana gelen karbon maddeleri, piponun gövde bölümüne yapışır.Pipo nasıl içilir?

Bu yapışma her ne kadar kaçınılmaz bir durum gibi görünse de bütün maddenin tek bir noktada toplanması pipoya zarar verir. Bu nedenle tamper aleti ile birlikte pipo içimi esnasında küllerin dışarıya atılması önemlidir. Bunun anında pipoların haftada 1 veya 2 defa temizlenmesinde yarar vardır. Zamanında temizlenmeyen pipolarda caking olayı daha sık görülür. Pipo kaşığı başta olmak üzere pipo temizleyicileri ile birlikte piponuzu hassas hareketlerle temizleyebilirsiniz.

Pipo Tütünü Nedir?

Pipo tütünün hazırlanması aşamasında belirtilen noktaları bildikten sonra herhangi bir içim sorun yaşanmaz. Pipo tütünü özel olarak imal edilen tütünlerden alınmalıdır. Bununla birlikte pipo tütünlerinin dikkatli bir şekilde saklanması ve korunması gerekir. Dışarıda bırakılan kuru tütünlerin pipo içerisinde daha da yandığı düşünülürse ortaya acı bir tat çıkarması söz konusu olabilir. Hem pipodan hem de tütünden keyif alabilmek için bakım kurallarına özen gösterilmelidir. Pipo temizliğinde pipo kaşığının uç kısmından yararlanılabilir. Pipo nasıl temizlenir sorusunun cevabına en iyi yanıt pipo maşası ve pipo kaşığının birlikte kullanılmasıdır. İnce çubuk şeklinde bir aracı olan pipo kaşığı, piponun hemen hemen her noktasına temas ederek zararlı maddelerin hızlı bir şekilde temizlenmesini sağlar.

Etiketler:

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ