Web sitemize hoşgeldiniz.

Pipo Malzemeleri ile Bir Tutku

28 Şubat 2017

Vatanı Kuzey Amerika olan pipo, Avrupa’ya 16. Yüzyılda gelmiştir. Kızılderililer dostluk işareti olarak pipoyu ikram ederlerdi. Pipo malzemeleri içerisinde yapımı en makbul olan malzeme funda köküdür. Funda kökü daha dayanıklı daha sıkı ve daha hafiftir. Fakat temini çok güçtür. Tütün içmek için kullanılan bu özel tipteki ağızlıklar ucuna tütün koymaya yarayan bir ağızlıktan ibarettir.

Pipo Hakkında

Zevk alacağınız işleri her zaman tadına vararak yapın. Pipo içmek de estetik bir tecrübe ve bir zevktir. Ve zevk alacağınız bu işi tadına vararak yapmak gerekir. Pipo nasıl içilir sorusuna verilebilecek en güzel cevap da bu dur. Pipo içerken öncelik olarak kaliteli ürünler tercih edilmedir.

Ayrıca pipo alırken dikkat edeceğiniz hususların başında alacağınız piponun yüzünüze yakışması gerektiğidir. Bu sebepten ötürü pipo tiplerini ve pipo seti alırken önem göstereceğiniz hususları bilmeniz gerekir. Memleketimizde pipolar, Eskişehir civarında çıkartılan lüle taşından yapılmaktadır. Değişik biçim ve boyda yapılan pipolar el emeğiyle yapılırken dışarıya ihraç edilir.

Fiyatlar Hakkında

Pipo alırken ağızlığın girdiği yerden başlayan ve bu hazneye açılan kanalın çok dar olmamasına son derece dikkat etmek gerekir. Bu kanalın ağzı hazne tabanından birazcık yüksek ya da düşük ise piponuzun değeri düşük demektir ve bu pipo çeşitleri yapımında kullanıldığı malzemelerin kalite düşüklüğünden ötürü de ucuz pipo sınıfına girmektedir.

Bazı pipo tütünü çeşitleri ise daha uzun dayanması açısından normalden daha nemli olmaktadır. Bütün pipo tütünü fiyatları piyasada farklılık göstermektedir. Halk arasında Malatya tütünü, Adıyaman tütünü, Yayladağı tütünü, Bitlis ve Silvan tütünü olarak anılan tütün çeşitleri genellikle kiloyla satılmaktadır.

Markalar

Pipo üreten dünyaca ünlü markaların hemen hemen tamamı güney ve kuzey Avrupa kökenlidir. Pipo markaları arasında ünlü olan ülkeler arasında Danimarka, Fransa, Almanya, İtalya ve İrlanda başı çekiyor. Yüksek kalitesi ile üstünlük gösteren markalar, pipo içici sayısının artmasını yüksek oranda etkileyebiliyor. Birçok markanın aromatik pipo tütünleri bulunabiliyor.

Son yıllarda ürün yelpazesini oldukça geliştirmiş ve 500’den fazla çeşit sunmuş olan Şahin Pipo tek yerli markamızdır. İstanbul merkezli olan bu üreticimiz şu an için tercih edilebilecek olan tek Türk markasıdır. Birçok markanın da Türkiye temsilciliğini yürütmektedir.

Markalardaki Fiyatlar ve Çeşitler

Pipo ucu bucağı olmayan geniş bir evren gibidir. Dayanıklı ve özel kokulu ağaçlardan yapılan pipoların başını ilk olarak uzun pipo olarak anılan uzun saplı pipolar çekmektedir. Çubuk adı verilen tütün içme aracının daha modern versiyonu olarak birçok markada çeşidini bulabileceğiniz bir türdür. Kızılderililere özgü olan bu çubuk Osmanlılar arasında da oldukça tutulmuştur. Ucundaki lüleye konularak içilen bu tütünün çubuğu o dönemlerde neredeyse 1-2 metreyi bulacak uzunluktadır.

Bu çeşitlerin hemen hemen hepsini bulabileceğiniz bir Türk markası olan Şahin Pipo Fiyatları içerinde en ucuz model olan beyaz yıldız modeli 100 TL ‘den başlar. Unutulmaması gereken en önemli nokta fiyatlarının modelden çok işçiliği ve ağacına göre belirlenmesidir. Pipo malzemeleri ile birlikte kaliteli bir pipo almak ileriye yönelik olan iyi bir yatırımdır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ