Web sitemize hoşgeldiniz.

Özbekistan

                Özbekistan, Orta Asya’nın güney kısmında yer alan genç Türk cumhuriyetlerinden biridir. Türkî cumhuriyetler içerisinde belki de en ilginç coğrafyaların başında gelmektedir. Bunda şehirlerin asırlık mimarileri oldukça etkili olmuştur. 447.400 kilometre karelik alanıyla nispeten küçük bir coğrafya olan Özbekistan’ın başkenti, Kazakistan sınırında yer alan Taşkent’tir. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin yıkılmasıyla, Özbekistan da Kazakistan gibi, 1991 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. Ardından da ciddi ekonomik hamlelerle ülke kalkınmaya başlamıştır. Bunda Özbek halkının ciddi ticaret geleneği de önemli rol oynamıştır. Nüfusunun %80’ini Özbekler, %5’ini Ruslar, geri kalan yüzdesini de çeşitli Türk boylarından milletler oluşturur.

Tarihi ve Turistik Değerleri

                Doğal güzellikler bakımında oldukça zengin olan Özbekistan, Sirderya (Seyhun) ve Amuderya (Ceyhun) nehirlerinin içerisinden geçtiği ülkelerdendir. Ayrıca ünlü Aral Gölü’nün ciddi bir kısmı da Özbekistan içerisinde yer alır. Ancak Sovyetlerin yanlış politikaları sebebiyle günümüzde neredeyse tamamen kuruyan göl, Özbekistan için büyük bir çevre sorunu haline gelmiştir. Özbekistan’da yer alan doğal zenginlikler içerisinde önemli bir yer tutan Fergana Vadisi, yüzyıllardır Türkistan coğrafyasının gıda ambarı olagelmiştir. Günümüzde dahi Orta Asya ülkeleri, Fergana Vadisi’nde yetişen sebze ve meyvelerle gıda ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Tarihi güzellikler denince Orta Asya’nın en şanslı ülkesidir Özbekistan. Özellikle Semerkant, Buhara, Fergana ve Taşkent şehirleri, birer açık hava müzesi mahiyetindedir. Tarih boyunca birçok devlete başkentlik yapan bu şehirler, her gelen devletin üzerine bir şeyler koyarak güzelleştirdiği merkezlerdir. Ayrıca Ömer Hayam ve İsmail Samani gibi onlarca ünlü sima, bu topraklarda uzun yıllar geçirmiştir. Bu durum da coğrafyanın renklenmesine ciddi katkılar vermiştir. 9. yüzyılda Buhara’da inşa edilen İsmail Samani türbesi, pişmiş tuğlalar ile yapılan ilk yapıtlar arasında yer almaktadır ve bugün de tüm görkemiyle yerinde durmaktadır. Günümüzde Tirmiz şehri yakınlarında yer alan Minarei Kelan (Yüksek Minare) Özbekistan’ın sembol yapılarından biri niteliğindedir. Her yönüyle bir açık hava müzesi olan Semerkant şehrinde yer alan Registan Meydanı ve meydanı çevreleyen cami ve külliyeler, insanı modern dünyadan alıp Bin Bir Gece Masalları diyarına sürükleyecek niteliktedir.

Etiketler:

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ