Web sitemize hoşgeldiniz.

Otomobilin İcadı

Tekerleğin icadı ile yolculuklar için yeni umutlar besleyen insanoğlu, otomobilin icadı ile önemli bir devrim yaratmıştır. Önceleri atlar ile gidilen uzun mesafeler, Sanayi Devrimi sonrasında yerini otomobile bırakmıştır. Önemli bir yolcu ve yük taşıma aracı olan otomobil, vazgeçilmez bir kişisel ulaşım aracına dönüşmüştür. Sanayi Devrimi ile standart üretimi sağlanan otomobil endüstrisi, Ford Model T ile birlikte üretimini ikiye katlamıştır.

  1. yüzyılda buharın keşfi ile başlayan otomobilin icadı, zamanla gelişen teknolojiye ayak uydurmuştur. Alman mühendis Karl Benz’in keşfi olan içten yanmalı motor sayesinde petrol enerjisini ile hareket eden otomobillerin çalışma mantığı günümüzde halen kullanılmaktadır. Gelecekte farklı enerji kaynakları ile çalışan otomobillerin artışı da tahmin edilmektedir.

Otomobilin icadı ile günümüze kadar geçen süreçte, araçlardaki konfor ve motor hacmi arttırılarak kapasitesinde ciddi bir gelişim sağlamıştır. Bununla birlikte, tüketim dünyasında önemli bir yere sahip olan otomobil kültürü, her ailenin sahip olmak istediği bir amaç olmuş, çekirdek ailelerin otomobil hayali her dönemde var olmuştur.

Yakın geçmişinden bu yana yaşadığı gelişmeler sonucunda otomobil sektörü çok çeşitli modeller üreterek, otomobil pazarını çeşitlendirmeyi başarmıştır. Kişi sayısına, kullanım amacına ve beğeniye göre tercihi şekillenen otomobiller günümüzde zorunlu bir ihtiyaç halini almıştır. Otomobilin icadı, kişisel ulaşım dışında şehir ulaşımını da şekillendiren ve taksi, otobüs, metro gibi ulaşım araçlarının var olmasını sağlayan önemli bir etken olmuştur.

Etiketler:

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ