Web sitemize hoşgeldiniz.

Ortopedik Rahatsızlığında Spor

13 Haziran 2018

Belden aşağı bölümlerde ortopedik rahatsızlıklar geçiren kişilerin spora herkesten çok ihtiyacı vardır. Bu spor doktor tavsiyesi ve kontrolünde yapılacaktır. Fakat tedavi bittikten sonra da asla spordan vazgeçilmemelidir. Kemiklerde oluşan kırıklar iyileşme sürecinde ve iyileşme sonrasında sporsuz bırakılırsa kireçleme ve romatizma gibi sorunlar ortaya çıkacaktır. Özellikle orta yaş ve üstü insanlarda bu durum daha da kaçınılmaz bir durum halini alacaktır. Ortopedik rahatsızlığında spor için;

  • Öncelikle bu rahatsızlık nedeniyle oluşan psikolojiden bir an önce kurtulmak gerekiyor. Eğer bu durumdan çıkılmazsa iyileşme süreci çok uzayabilir.
  • Spora önce oturulan yerde küçük hareketler yapılarak başlanır. Özellikle ayaklarda ise açma kapama hareketi, gerdirme hareketi gibi egzersizler yapılarak birkaç aydır yatan ve hareket etmeyen bölümler tekrardan harekete alıştırılır.
  • Birden bire fazla yüklenerek kendinizi yormayın. Bazı insanlar ne kadar çok spor yaparsam o kadar iyileşirim diye düşünüyorlar fakat sporun çokluğu değil kalitesi önemlidir.
  • Yavaş yavaş yürüme egzersizlerine başlayın her gün 5 veya 10 adım fazladan atın
  • Acele etmeyin kaslar yavaşlıkla eski gücüne kavuşacaktır.

Beslenmeye Dikkat Edilmeli

Ortopedik rahatsızlığında spor hayati önem taşır ve kesinlikle yapılması gerekir. Ayrıca normalden az hareket ettikleri içinse kilo oranlarında artış olacaktır. Bu dönemde hayvansal besinler önerilmektedir kemik kaynaması için gerekli olan bu besinler tüketilmeli fakat fazla aşırılığa gidilmemelidir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ