Web sitemize hoşgeldiniz.

Mevduat Fonu Nedir?

Bankaların 5411sayılı Bankacılık Kanununun 76.maddesinin ikinci fıkrasınca kanunun 4.maddesinde yer alan bireysel bankacılığın en önemli yapı unsuru olan mevduat fonu; bankaların veya benzeri kuruluşların halktan belirli bir faiz ve kur farkı alınarak, ihbar süresince çekilmek üzere olan kaynaklarıdır.

Bankalar, kabul etmiş olduğu mevduatla fon açığı olanlara menkul kıymet alımı, kredi satma yolu ile fon temin etmektedir. Mevduat ve katılım fonu; TL ve yabancı para üzerinden açılan tasarruf mevduatı, ticari, bankalar, resmi ve diğer mevduatlar adı altında beş kategoriden oluşmakla birlikte aralarında vadeli, vadesiz ve ihbarlı olarak üç sınıfa ayrılırlar.

Türkiye’de faaliyet gösteren tüm bankaların muhasebe ve mali raporlarına dikkat çekildiğinde; tasarruf mevduatının önce vadeli ve vadesiz olarak daha sonra yurtiçi yerleşik kişiler ve yurtdışı yerleşik kişiler başlıkları altında toplandığını görebiliriz.

Mevduat hesaplarının açılmasında, hesaba para yatırma, para çekme ve hesabın kapatılmasında belirli kurallar bulunmaktadır. Mevduat hesabı açılan gerçek veya tüzel kişiye banka cüzdanı verilir. Cüzdan verilmesinin amacı kişinin hesabındaki hareketleri takip etmesidir.

Mevduatlar; vadelerine göre mevduatlar ve tasarruf yetkilerine göre mevduatlar adı altında ikiye ayrılır. Bankalar mevduatlarını diğer mevduat hesaplarından ayırmak için Merkez Bankasınca tespit edilmek üzere vade ve tasniflerine göre beyan etmek zorundadırlar.

Öncelikle vadelerine göre mevduatları ele alalım: Vadesiz mevduat; hiçbir kayıt ve şarta bağlı olmaksızın, mevduat sahibinin istediği zaman kısmen veya tamamen geri çekilebilen, herhangi bir vade veya ihbar taşımayan ve faiz hakları hesap kapatılmasında veya yıl sonunda gerçekleşen mevduatlardır. Vadeli mevduat; yatırıldığı tarihten itibaren mevduat sahibi ve banka arasında belirli bir vade içerisinde çekilebilen mevduatlardır. T.C. Merkez Bankasının 30 Ocak 1997 tarih 22893 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan tebliğe göre vade türleri;

  • 1 aya kadar vadeli ( 1 ay dâhil)
  • 3 aya kadar vadeli (3 ay dâhil)
  • 6 aya kadar vadeli (6 ay dâhil)
  • 1 yıla kadar vadeli
  • 1 yıl ve daha uzun vadeli

Vadeli mevduatta anlaşılan vade dışında mevduat sahibinin para çekme isteği banka tarafından geri çevrilmemektedir. İhbarlı mevduat; çekileceği tarihten itibaren 7 gün içerisinde bankaya yazılı ihbarda bulunulması zorunlu olan mevduat türüdür. Birikimli mevduat; asgari 5 yıl vade ile açılan, sözleşme ile belirlenen aylık ve üç aylık süre zarfları içinde hesaba para yatırma olanağı sağlayan mevduattır.

Tasarruf yetkisine göre mevduat hesapları; bireysel ve birlikte mevduat şeklinde ikiye ayrılır. Bireysel mevduat; kişilerin bireysel amaçlarına göre açtıkları hesaplardır. Bu hesaplarda tasarruf etmek mevduat sahibinin sorumluluğu olup, mevduat sahibi izin verdiği sürece üçüncü şahıslarında mevduat hesabında işlem yapması mümkündür.

Birlikte mevduat; birden fazla kişinin bankada ortak mevduatlarının olduğu hesaptır. Mevduat sahibinin ölümü üzerine, mevduat üzerinde bulunan mirasçıların ortaklıkları bu mevduat hesaplarına örnek teşkil edebilir.

Etiketler:

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ