Web sitemize hoşgeldiniz.

Puro Keyfini Katlayacak Detaylar Nelerdir?

15 Nisan 2017

Puro içmeye yeni başlayanlar için ideal olan ince purolar sigaradan biraz daha kalın yapıya sahiptir. ince puro nasıl içilir öğrenmek için puro kesiciyle baş kısmı düzgünce kesilerek ve puro çakmağıyla tam olarak yanması sağlanarak içilir.

ince puro nasıl içilir

Her bir dakika da olmak üzere yavaş tüttürülmesi gerekir ve sigara dumanını çeker gibi içe çekim yapılmaz duman ağzın içinde dolandırılarak içilir. Nikotin bağımlılık yaptığı gibi puro içmekte bağımlılık yapan bir alışkanlıktır. Sadece puro kullananlarda değil etraftaki kişiler içinde dumanı zarar verebilir. Puro içenler etrafına karşı duyarlı olmalı ve uygun ortamlarda içmeye özen göstermelidir. Puro nasıl içilir uzman TV videolarından yararlanılabilir. İçimi ve yakması zahmetli olan puro elit zevklerin sahibi kişilerin vazgeçemedikleri alışkanlığıdır. Damak tadıyla alakalı olan purolarda zevklerde değişiklik gösterir. İyi puro nasıldır ve nasıl olmalıdır anlamak için birkaç puro markasını denemek gerekir.

Kaliteli Puro Nasıl Anlaşılır?

İyi ve kötü puroyu birbirinden ayırabilmek için kalitesinin anlaşılabilmesi için nereden ithal edildiği de önemlidir. Yapımında hangi tütün kullanıldığı ve sarımındaki titizlik önemlidir. İyi puro her tarafından düzgün sarılmış olmalıdır ve eşit sarım gerektirir. Puro severler için önemli olan puronun kalitesidir ve kesimi de bir o kadar önemlidir. Online alışveriş sitelerinde bulunan kaliteli puro makaslarıyla puroyu en iyi şekilde kesen kesiciler kullanılmalıdır. Doğru teknikle kesilen ve yakılan puronun iyi yanması da kaliteli olduğunun göstergesidir. Yaprağın sarma sıklığı ve kalitesi puronun iyi yanmasını sağlar.

Puro yeterli oranda sarılmadığında, özensiz sarıldığında yakma sırasında hızlı olarak alev alarak puronun ısısını yükseltir ve kalitesini de bozar. ince puro nasıl içilir? diye soranlardansanız puro içilmez tüttürülür ve ciğere dumanı çekilmez. Ağız içinde bir iki tur attırılarak duman dışarıya üflenir. Kalitesiz tütünden yapılan ve acemice sarılan purolarda birden bire yandığında ısısı yükselecek ve acı tat bırakarak kimyasalları ortaya çıkaracak ve katranın tadını da bozacaktır. İyi puro kendisini kokusundan da belli eder iyi puronun kokusunda kendine has yaprak ve tütün kokusu oluşur. Doğru fermente edilmeyen aceleyle sarılan purolarda kötü koku bulunur. Yapraklarına fazla neme maruz kaldığında üzerlerinde mantar ve küf oluşur. Bu sebepten dolayı fazla kurutulan, dış Selvi yaprağında çatlak olan puroların alınmaması gerekir.

Puroyu İncelikle ve Özenle Kesmek Gerekir

Puro nasıl kesilir? Puroyu yakmadan önce baş kısmının doğru yerden kesilmesi gerekir. Puro makası kesiminin en iyi şekilde yapılmasını sağlayan puro aksesuarlarının en önemlisidir. Puronun baş kısmından kesim yaparken puroya zarar vermeden kesmek gerekir. Puro kültürünün en iyi şekilde yaşanması için doğru araçla ve doğru yerden kesmeye özen göstermek gerekir. Kesiminde tütüne dudağın en az oranda değeceği şekilde kesilmelidir. Kesilen kısım aslında en çok aroma tadını alabilecek şekilde büyük fakat tütünün diline dokunmayacağı kadar küçük olmalıdır. Doğru kesimi yapılmayan puro dağılabilir ve puro kullanılmayacak hale gelebilir.  Puro kesiciler kendi aralarında 4 türdedir. Giyotin tipi kesiciler, puro deliciler, V kesiciler ve puro makaslarıdır.

Giyotin tipinde olan kesiciler puronun şapka kısmını net şekilde kesecek kadar kullanışlıdır ve en çok tercih edilen kesme aparatıdır. Düzgün ve temiz kesim sağar ve geniş ağız ve dudak payı bırakır. Puro delici ürünlerde şapka kısmında delik açmak için kullanılır. Yavaşça içeri doğru itilir ve delik açılmış olur. Çapı küçük delik açtığı için tütün tadını ve puronun aromasını daha rahat almayı kolaylaştırır. V kesiciler puro delici aparatların ve giyotin tipi kesicilerin karması olarak hazırlanmıştır. Aromaları net ve temiz şekilde alabilmeyi kolaylaştıran ürünlerdir. Puro makası ise giyotinle aynı sonucu verir ve kesimleri en iyi şekilde yapmayı sağlar. Dikkatli kesim yapılması için makasta doğru kullanılmalıdır.

Puroyu Tutmakta Marifet İster

Puro nasıl tutulur bilmeyenler için puro sigara gibi parmak arasında tutulmaz. Kalınlığı dolayısıyla iki parmak arasına da yakışmaz.  Puro içmenin adabı vardır ve en iyi puro içme şekli başparmak ve işaret parmağı arasına alarak tüttürmektir. Güneşli sıcak ve esmer iklimlerde Karayip denizinin sıcak kıyılarında doğarak yaygınlaşan ve tüm dünyanın geleneksel kültürü haline gelen puro herkes için farklı anlam taşır.

Kimilerine doyumsuz keyif veren ve kimilerinde heyecan ve kalite olarak görülen puro kimileri içinde statünün simgesidir. Puro kendine has içim keyfiyle elit zevklerin ortak noktasıdır. İnce zevkler üzerine kurulan ve tutku hakini alan puro yakılmasından saklanmasına kadar ve içiminden, alına kadar çok zengin kültüre sahiptir.  Puro aynı zamanda bir adap meselesidir ve yeni başlayanlar inceliklerine dikkat ederek içmelidir. Puroyu kesmek için kullanılan aletlerle kesilen puro tütüne zarar vermeyecek şekilde kesildikten sonra uygun ortamlarda içilmelidir.

Puro Ne Zaman ve Nasıl Söndürülür?

ince puro nasıl içilir Puro nasıl söndürülür? Ve puro nereye kadar içilir sorusu da çok sorulsa da puro zevk verdiği yere kadar içilmelidir. Kesin yeri ve ölçüsü yoktur ve puronun en son 5 cm’den önce söndürmek ve atmak puro severin israfıdır. Puro nasıl söndürülür. Puro için özel satılan puro küllükleri üzerinde son içim yerini kendiniz belirleyerek sigara gibi söndürebilirsiniz. Kaliteli puro küllükleri alarak içim zevkinize görselliği de ekleyebilir ve şıklığıyla dikkat çeken küllüklerden alabilirsiniz. Zengin duruşu ve etkileyici görünüşüyle puro keyfi asırlardır vazgeçilmeyen kültürdür. Kaliteli puronun zevki tütününde saklıdır ve vitolası geniş, uzun purolar daha zevkli içim sağlar Duman hemen puroyu ısıtmaz ve sona yaklaşıldığında puro ısınmaya başlar ve yoğun tadı keskinleşir. Nerde bitireceğinizi ve söndüreceğinizi bilemiyorsanız yoğun acı tat gelmeye başlayıp ta puro ısındığında puronuzu söndürebilirsiniz.

Puro zararları hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için sigaranın verdiği tüm zararları verdiği de gerçektir. Tütün ürünleri kullananlar tütünün verdiği zararları bilir. Ancak puro içmenin bir adabı vardır ve puro sigara gibi her an içilmez. Maksimum günde iki kez puro içmek yeterli gelir. Yoğun kıvamda dumanıyla nikotin ihtiyacını karşılar ve bu yüzden daha az zararlıdır. Kaliteli tütünden yapılan puro kimyasallarından da ayrıştırılması için özel işlemlere tabi tutulur. Purodan az zarar görmek için içim sayısı artırılmamalı ve sadece keyif için bilinçli kullanılması gerekir.

Puro Fiyat Aralıkları Nasıldır?

Puro fiyatları için araştırma yapıldığında dünya markası olan ve ithal edilen purolar her bütçeye uygun seçenekleriyle kullanıcılarına hitap edebilir. Kaliteli puro biraz maliyeti yüksek olsa da keyif zamanları için idealdir. Puro zevkinden mahrum kalmamak için puroyu yakarken kaliteli puro çakmakları kullanılması tavsiye edilir.

ince puro nasıl içilir Kalite puronun tütününde saklıdır ve onu en iyi şekilde kesmek ve yakmak önemlidir. Puronun çapı büyüdükçe aroma zenginliği de artacaktır. Bileşen zenginliği daha çok olan kalın purolar daha elit ve keyifli içim sağlayacaktır. Puro dumanı sigara gibi eve ağır koku bırakmaz ve havalandırılınca ortadan kaybolur işte bu sebeple her ortamda içmek yerine keyfe keyif katacak yerlerde keyfiniz yerindeyken tüketmeniz gerekir. Her devrin en çok tüketilen purolarıyla keyifli içim yaşanabilir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ