Web sitemize hoşgeldiniz.

İHA Talimatnamesi Nedir?

10 Ağustos 2018

Uzun açılımı olarak İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatı olarak ifade edilmekte. İHA Talimatnamesi nedir sorularına karşılık olarak usul ve esaslar yayınlanmış durumda. Yani bu hava araçlarını hobi haline getirenlerin kullanmadan ya da satın almadan önce talimatlara göz atması isteniyor. Bu anlamda 22 Şubat 2016 tarihinde esasların yayınlanmış olduğunu da belirtmek gerek.

Sistem yönelik başta satış ile kayıt aşamaları ifade ediliyor. Uçuşa elverişli olan araçlardan alanlara kadar tüm noktalara değinilmiş durumda. Aynı zamanda bu araçların kullanacak olan kişilerin de belirli niteliklere sahip olmaları isteniyor. Ve yine talimatlar içerisinde bu konuya da yer verilmekte. Hava trafik hizmetlerine yönelik ise açıklamalarına göz atmanız önem arz ediyor. Son olarak İHA operasyonları ile alakalı olarak açıklamalar da sunuluyor.

İHA’Ların Kayıt Aşamaları Nelerdir?

Azami kalkış ağırlıkları temel alınarak kayıt aşamalarına yer verilmekte. Örneğin talimatlardan başta azami olarak 500 gr ile 25 kg aralığı ifade ediliyor. Bu ağırlıklardan yola çıkılarak kullanıcıların SHGM kapsamında kayıt oluşturmaları önem arz etmekte. İnternet yolunu kullanarak ‘kayıt sistemi’ çerçevesinde ilerlemeniz gerekmekte. Kayıt aşamalarına tamamlamanız halinde harekete geçebilirsiniz.

Bir diğer azami sınırının ise 25 kg ile 150 kg arasında olduğunu görüyoruz. Hemen arkasından 150 kg ve üzerinin de aynı kayıt aşamalarından geçmeleri gerektiği ifade edilmekte. İHA’lar için bu anlamda Türk haba araçları tesciline başvurulması gereklidir. Direk olarak bu sistemden kayıt olanların talimatlara uygun olacak şekilde uçuşa geçmeleri mümkün olacaktır.

İHA Talimatına Göre Cezalar Nelerdir?

İHA talimatnamesi nedir öğrenenlerin arkasından ceza uygulamalarına göz attıkları açıktır. Örnek verecek olursak izin alınmadan gerçekleşen uçuş operasyonlarına yönelik cezai yaptırımlara yer verilir. Şahıstan ziyade işletmelerin dahi bu tarz uçuşlardan kaynaklı olarak ceza aldıkları yine talimatlardan gösteriliyor. 2920 sayılı Kanunun 5. kısmında bulunan cezai hükümlerin uygulanması temel alınacaktır. İHA uçuşu için bu anlamda izin alınması önem arz ediyor. Belirlenen hava sahalarında uçuşların gerçekleşmesi adına cezai yaptırımlar sunulmakta. Tüm bu yaptırımlar ile alakalı olarak da talimatlara baştan göz atılabilir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ