Web sitemize hoşgeldiniz.

Gebelikte Mide Bulantısı

10 Temmuz 2018

Hamilelikte mide bulantıları bazı insanlarda çok sık ortaya çıkmaktadır. Bunun nedenini bebeğin saçlı olmasına bağlayanlar vardır. Gebelikte mide bulantısı genellikle ilk üç içerisinde görülmektedir. Yükselen tansiyon ve vücuttaki değişmeler bu tarz bulantıların nedeni olabilmektedir. Şiddetli olarak bulantılar yaz aylarında ortaya çıkmaktadır. Sabahları kusma ve bulantı şeklinde bir seyir izleyebilir. Bu durumda anne yoğun kilo ve su kaybı yaşayabilir. Kaybedilen su ve kilo kaybı kesinlikte yerine gelmelidir. Böyle durumlarda doktora danışmakta fayda vardır.

Gebelikte Bulantıları Önlemek İçin Neler Yapmak Gerekir?

  1. Yatmadan önce ve sabah kalkınca kesinlikle mide boş bırakılmamalıdır. Çünkü boş kalan mide de mide bulantısı daha çok olmaktadır.
  2. Gebelikte mide bulantısı önlenmesi için bulantı için çok yağlı yiyeceklerden uzak durmak gerekmektedir. Midenizi bulandıran yiyeceklerden uzak durmak gerekir.
  3. Yemekleri çok sıcak ve çok soğuk olarak tüketmek mide bulantınızı arttırmaktadır. Sıcak kokular midenizi bozabilmektedir.
  4. Sık sık yemek yemeniz gerekir. Bu öğünleri az olarak belirlemek gerekir. Boş olan mide de bulantı daha fazla olmaktadır.
  5. Yemek yedikten sonra kesinlikle uzanmamak gerekir. Dolu mide ile uzanmak yemeklerin yemek borusundan mideye inmesi kolaylaşır.
  6. Yemek kokuları bulantınızı tetikleyebilir. Bu nedenle yemek kokularından uzak durmak gerekir.
  7. Çok fazla sıvı almaya dikkat etmek gerekir. Fakat bu suyu bir kere de değil sık sık alınması gerekir.

Bu gibi durumlarda mide bulantısını azaltabilmeniz mümkün olacaktır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ