Web sitemize hoşgeldiniz.

Gebelikte İlk Ay Riskleri

25 Haziran 2018

Tüm gebeliklerde yaklaşık %15’i ve belki daha fazlası düşük ile sonuçlanmaktadır. Bunları çoğunun belli nedenlerinin olabilmesi gibi bazı düşüklerinde nedeni bilinmemektedir. Gebelikte ilk ay riskleri oldukça fazladır. Bunun için ilk aylarda oldukça dikkatli olmak gerekmektedir.  Çoğu düşüğün nedeni, bebeğin normal bir gelişim süreci gösterememesidir. Daha az gözlemlenen nedenlerden bazıları da anneden kaynaklanan hastalıklardır. Bulantının ve kusmanın çok olması nedeniyle, düşük yapmak arasında bir bağ yoktur.

İlk Aylarda Düşük Yapma Riskini Arttıran Unsurlar

  • Gebelikte ilk ay riskleri, başında ileri yaşlarda ki hamilelikler gelmektedir. İleri yaşlarda ki hamilelikler de düşün riski oldukça fazladır.
  • Daha önce düşük yapmak sonradan da hep düşük yapılacağı anlamına gelmez. Fakat düşük yapan kadınların tekrardan düşük yapma oranları daha fazladır.
  • Kronik hastalıkları olan annelerde düşük yapma riski daha fazladır. Şeker ve tiroit gibi hastalıklar nedeniyle düşük yapma riski artmaktadır.
  • Rahimde meydana gelen hastalıklar nedeniyle düşük yapma riski artmaktadır. Bu nedenle hamile kalmadan önce rahim içi kontrol yapılmalıdır.
  • Sigara ve alkol bağımlılığı olan insanlarda düşük yapma riski daha fazladır. Bu nedenle asla hamilelik öncesi ve sonrasında sigara ve alkol tüketmemek gerekir.

Bu gibi durumlarda düşüğü önlemek için kesinlikle kötü maddelerden uzak durmak gerekir. Bebeğinizin sağlığı için kendinize ve bebeğinize zararlı olan besinlerden uzak durmak gerekir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ