Web sitemize hoşgeldiniz.

Eski Bir Tarih, Benzinli Muhtar Çakmağı

28 Mart 2017

Avusturya malı olan ve eski muhtar çakmağı olarakta bilinen İmco marka çakmaklar günümüzde hala severek kullanılan ürünler arasında yer alıyor. Şekil olarak Zippo’yu andırdığından dolayı orjinal İmco’lar, bazı kişiler tarafından yerli zippo olarakta adlandırılıyor. Zippo gibi benzinle yanan bu çakmaklarda aynı zamanda alkol de kullanılabiliyor. Rüzgarda sönmeyen bir mekanizmaya sahip ve tasarruflu olduğunu söylenen bu çakmaklar,fiyat olarakta oldukça uyguna satılmakta.

Hikayesi Nedir?

Muhtar çakmağı tarihçesi,1918’li yıllara dayanmakta ve ilk çakmak modelleri arasında yer almaktadır. Benzinli Muhtar Çakmağı hakkında anlatılan bir hikaye vardır. Muhtar çakmağı hikayesinin temeli yıllar önce Avusturya’ya çalışmak için giden iki türke dayanır. Anlatılanlara göre,izin için Türkiye’ye gelecek olan bu iki kişi yanlarında satabilmek adına İmco marka çakmaklar getirir. Türkiye gümrüğünde yakalanmaları sonucunda hükümet çakmaklara el koyar. Bi süre sonra alınan bir karara göre,çakmaklar muhtarlara dağıtılmaya başlanır. Muhtar Çakmağı ismi buradan gelmektedir. Ve bunun bir sonucu olarak Avusturya,bu çakmakların üretimini arttırır.

Üretimi Durdurulmuştur

Benzinli Muhtar Çakmağı’nın modeli halk arasında muhtar çakmağı İmco 6700 olarak biliniyor. Bu model,İmco markasının ilk ürettikleri arasında adını korumakta. 6700 dışında iki modele daha sahip olan İmco çakmakların,Türkiye’de satışları durdurulmuştur. Bunun sebebi Türkiye’de açılan kibrit fabrikasıdır. Türkiye devlet,kibrit fabrikasını gelir elde etmek amacı ile kurmuştur ve satışlarını engellememesi açısından İmco çakmakların satışları durdurulmuştur. Satışların durması İmco markasını olumsuz olarak etkilemiş ve buna bağlı olarak çakmakların fiyatı yükselmiştir. Günümüzde taklitlerinin de piyasaya sunulduğu İmco çakmakların orijinallerini bulmak ve İmco çakmak tamiri yaptırabilecek yerlere ulaşmak halen mümkün.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ