Web sitemize hoşgeldiniz.

En İyi Psikoloji Kitapları

20 Temmuz 2018

En iyi psikoloji kitapları. Psikoloji alanında yazılan kitapları bir araya toplayabiliriz aslında. Psikoloji bölümü öğrencilerinin okuması gereken kitaplar, psikoloji ders kitapları, psikolojik roman tavsiyeleri ve psikolojik rahatlama kitapları mesela.

  • Kendini Arayan İnsan – Rollo May

İçinde bulunduğumuz çağın güvensizliğine karşı durabilmemiz için ve insanın kendi bütünlüğüne kavuşması için yazılmış bu kitap çeşitli yöntemler bulmanızı sağlayacak. İçimizdeki güç merkezini ortaya çıkarmak ve çok az şeyin güvende olduğu günümüzde, itimat edebileceğimiz değer ve amaçlara ulaşabilmemizi sağlayacak yolu elimizden geldiğince işaret edebilmektir.

  • Psikanaliz Üzerine – Sigmund Freud

Sigmund Freud, Psikanaliz Üzerine adlı bu çalışmasında bilinçaltı çatışmalarının psikodinamik yapısını ve doğasını inceler.

Freud’a göre psikanalizin amacı kişinin kendi bilinç dışını keşfetmesine ve onu ortaya çıkarmasına yardım etmektir. Bu kitapta bunları gerçekleştirmek için bir çok yöntem ve teori bulacaksınız.

“Bu kez, benim başlıca kaygım dış görünüşlere hiçbir şey feda etmemek ve psikanalizi basit, tamamlanmış, bitirilmiş bir bilim olarak sunmaktan kaçınmak olmuştur. Ne sorunların üstünü örtmek, ne boşluklarını ve belirsizliklerini saklamak için çalıştım. Başka hiçbir bilim alanında insan böyle bir alçakgönüllülükle övünme gereği duymaz; aslında bu doğal bir şeydir ve kamu, bilgin yönünden başka türlüsünü de beklemez”

-Sigmund Freud

  • Duyulmayan Anlam Çığlığı – Viktor E. Frankl

İnsan, savunma mekanizmaları için yaşamaz, tepki oluşumları uğruna ölmez. Ama bir anlam için yaşar, bir dava uğruna ölebilir. İnsan, doğası gereği ve doğuştan gelen bir güdüyle anlam yönelimlidir. Anlam arayışının engellenmesi “varoluşsal bir boşluk” yaratır. Frankl, İnsanın Anlam Arayışı’nın bir devamı ve açılımı olan bu kitabında “kitle nevrozu” boyutlarına ulaşan varoluşsal boşluğu gözler önüne seriyor ve bugünün mekanikleşmiş, insansızlaşmış psikolojisini ve psikoterapisini yeniden insanileştirmek gibi bir iddiayla yola koyuluyor.

  • Korkular – Özcan Köknel

Gerçekte korkusun insan, duygusuz ve düşüncesiz insan demektir. İnsan duygu ve düşünceden soyutlanınca, ’insan’dan ve ’insanlık’tan söz etmek olanaksızdır. Ancak korkunun boyutları insan yaşamını kuşatacak ölçüde artarsa, hastalığa dönüşmüş demektir. Bu kitapta, acem kılıcı gibi iki tarafı keskin korkunun beden, ruh ve toplum sağlığı için gerekli olan yönleriyle, sağlığı bozan boyutları ve bunlar arasındaki duyarlı, ince ve önemli sınır anlatılmaktadır.

 

Aslında Psikoloji alanı “en iyi psikoloji kitapları” diyerek genelleme yapabileceğimiz bir alan değildir. Bu kitaplarda insan kendisinde ne eksikse onu bulur. Ama biz yine de size yardımcı olmak istedik…

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ