Web sitemize hoşgeldiniz.

E-Devlet Üniversite Sorgulama İşlemleri Rehberi

10 Eylül 2018

Bu içeriğimizde tüm detaylarıyla e-devlet üniversite sorgulama işlemlerini anlatacağız. Tüm aşamalar adım adım ve basit bir dil ile anlatılmıştır.

Aşamaların hepsi, e-Devlet resmi sitesi üzerinden anlatılacağından dolayı, e-Devlet şifrenizin var olması gerekmektedir. Olmaması durumunda en yakın PTT şubesine gidilerek e-devlet şifresi alınabilmektedir.

E-Devlet Üniversite Kayıt Sorgulama İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Sorgulama işlemleri iki şekilde yapılabilmektedir. Bu bölümde iki yöntemi de anlatacağız. Bunların arasında ilk anlatılacak yöntem daha güvenlidir. Ancak ikinci yöntem ise kesin sonuçlar için mutlaka kontrol edilmesi gereken bir bölümdür. Yani; ilk olarak birinci anlatılan yöntemi kontrol edin, eğer işlemler başarılı bir şekilde tamamlandı ise diğer adıma geçerek üniversite kaydınızın tam olarak yapılıp yapılmadığını kontrol edin. Özellikle burs başvurusunda bulunacak bireylerin mutlaka kontrol etmesi gerekmektedir.

Birinci yöntem: Öğrenci Kayıt Bilgileri Sorgulama;

  • İlk olarak verilen linke (https://www.turkiye.gov.tr/anadolu-universitesi-ogrenci-kayit-bilgileri-sorgulama) tıklayarak siteye erişim yapın.
  • Sonrasında ‘Henüz kimliğinizi doğrulamadınız…’ yazan bölümün altında yer alan ‘Kimliği Şimdi Doğrula’ butonuna tıklayın.
  • Açılan sayfadan T.C. kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile giriş işlemini gerçekleştirin.
  • Başarılı bir giriş işlemi sonrasında e-devlet üniversite sorgulama işlemini başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş olacaksınız.

Bu işlemden sonra eğer burs başvurusu (veya farklı işlemler) için öğrenci belgesi gerekir ise altta verilen yöntemden öğrenci belgenizi elde edebilirsiniz. Aynı zamanda eğer üniversite kayıt işlemleriniz tamamlandı ise, burada yer alan öğrenci belgesine erişebileceğinizden dolayı, bu sayede sorgulama işlemini de yapmış olabileceksiniz.

İkinci yöntem: Öğrenci belgesi sorgulama;

  • Verilen linke tıklayarak e-Devlet öğrenci belgesi sorgulama sayfasına erişin.
  • Erişildikten yine alt bölümde yer alan ‘Kimliği Şimdi Doğrula’ bölümüne tıklayın. Eğer giriş işlemini yaptıysanız iki adım sonrasından devam edebilirsiniz.
  • Burada istenilen T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi bölümleri doğru bir şekilde doldurun ve ‘Sisteme Giriş Yap’ butonuna tıklayın.
  • Eğer kayıt işleminiz yapıldı ise altta yer alan ‘Öğrenci Belgesi’ bölmesinden kayıt tarihini ve üniversite adını teyit edebilirsiniz. Eğer öğrenci belgesine ihtiyaç duyuluyor ise sağ tarafta yer alan ‘Detay’ butonuna tıklayın.
  • Burada öğrenci belgeniz görülecektir. ‘Dosyayı İndir’ butonuna basılarak, öğrenim durum belgesi PDF formatında indirilip kullanılabilir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ