Web sitemize hoşgeldiniz.

Down Sendromu’nda Tanı ve Tedavi, Down Sendromu Nedir ? Tanı ve Tedavisi

10 Kasım 2018

Bazı rahatsızlıklar vardır ki, bunun psikolojik veya vücut sağlığı kaynaklı olduğunu söylemek mümkün değildir. Bu tür hastalıklar genellikle kalıtsaldır ve kişinin genetik kod yapısı ile çok yakından ilgisi bulunmaktadır. İşte tam da böyle bir hastalık çeşidi olarak bilinen Down Sendromu, günümüzde gittikçe artan rahatsızlıklardan bir tanesi olarak bilinir. Down sendromuna yakalanmış olan kişiler; çocukluktan beri bu rahatsızlığa sahiptir ve bunun ilk temelleri daha henüz anne karnında atılır. Down sendromu temel olarak tanımlanacak olursa; 21. kromozomun çift değil de üçlü olmasından kaynaklıdır. Normal şartlarda bir insanda toplam 23 çift yani 46 kromozom bulunur. Ancak Down sendromuna sahip olanlarda ise bu kromozom sayısı 47 dir. Down sendromunu anlayabilmek, diğer rahatsızlıklara göre çok daha kolaydır.

Down Sendromu nasıl anlaşılır ?

Diğer rahatsızlıklara göre en kolay şekilde anlaşılabilen Down Sendromu rahatsızlığı genellikle, çocuk ilk doğduğundan itibaren kendisini belli eder. Down Sendromu olan kişilerin IQ ortalaması 50 dir. Ancak normal şartlarda bir insanın IQ ortalaması 100 olmalıdır. Down sendromu olan kişiler; yüzlerinin ödemli gibi olması, çenelerinin küçük olması ve avuç içlerinde 2 yerine yalnızca bir tane çizginin olması gibi çeşitli yollarla anlaşılabilir. Ancak asıl önemli olan çocuğun doğmadan önce downlu olup olmayacağını anlayabilmektir. Amniyosentez ve CVS (Chorion Villus Sampling) sonucu alınan dokular genetik laboratuarında birçok işleme tabi tutulur ve bunun sonucunda çıkan değerlere göre çocuğun down sendromlu olup olmadığına karar verilebilir. Ayrıca Down sendromlu olan çocukların da kendilerine özel bazı kişisel yeteneklere sahip olduklarını bilmek gerekiyor.

Down Sendromu tedavi edilebilir mi ?

Bu hastalık ile ilgili en çok merak edilen sorulardan bir tanesi de budur. Down sendromlu çocukların tedavisi, kalıtsal olduğu için mümkün değildir. Tamamıyla kişisel bir özellik haline gelmiş olan ve genetik bir mühendislik gerektirdiği için, Down sendromlu çocuk doğmadan önce gerekli önlemleri almak gerekir. Down sendromunun tedavisi yerine, daha çok bu çocukların yeteneklerinin geliştirilmesi üzerine yoğunlaşmak gerekir. Down Sendromu olan bazı çocuklar müziğe karşı yetenek gösterirken, bazıları da bunun yerine çeşitli el işlerinde yetenekli olabilirler.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ