Web sitemize hoşgeldiniz.

Disk Kayması Tedavisi, Disk Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Günümüzde çalışan kişilerin daha çok masa başında işlem yapması ve fiziksel kuvvet gerektirenlerin de çok fazla ağır işlerde çalıştırılmaları, çeşitli eklem rahatsızlıklarına neden olabilir. Eklem rahatsızlıklarından en yaygın olanlarından bir tanesi olarak görülebilecek disk kayması, son dönemlerde çok fazla artış göstermeye başlamıştır. Disk kaymasını kısaca tanımlamak gerekirse; omurilik boyunca ortaya çıkan ağrı gibi sorunların kaynağı olduğunu söylemek mümkündür. Omurilik arasında bulunan sıvının zarar görmesiyle disk kayması meydana gelir. Disk kayması, bazı durumlarda şiddetli ağrılarla kendisini belli ederken, bazen de neredeyse hiçbir şekilde kendisini göstermez. Eğer disk kayması probleminiz kendisini rahatlıkla gösteren türdense bu konuda şanslı olduğunuzu söyleyebiliriz. Ancak kendisini göstermeyen gizli bir disk kayması ise muhtemelen ilerleyen dönemlerde artarak büyük bir şiddetli acıya neden olacaktır.

Disk kayması nedir ve nasıl ortaya çıkar ?

Omurilik kaynaklı hastalıklar içerisinde en tehlikeli olanlardan bir tanesi olarak görülebilecek disk kayması, ilk etapta vücuda çok ciddi bir zarar vermez. Yalnızca şiddetli ağrılar çekersiniz ve kemiklerinizde tuhaf bir ağrı hissedersiniz. Ayrıca disk kayması meydana geldiğinde, genellikle ağrılar kendisini kalça kısmında ve sırt bölgesinde gösterir. Bazı durumlarda disk kayması ağrılarının aşağılara doğru bacak ve çeşitli eklemlerde de hissetme ihtimaliniz bulunur. Disk kayması genellikle çok şiddetli ağrı yaratmaz ancak tedavi edilmediği zaman bu ağrı gittikçe şiddetlenmeye başlar. Eğer eklem yerlerinizde durduk yere bir ağrı hissediyorsanız ve bununla doğru orantılı olarak uyuşma hissi de yaşıyorsanız, disk kayması rahatsızlığını geçiriyor olma ihtimali oldukça yüksektir.

Disk kayması tedavisi için neler yapılmalı ?

Bu hastalıkla ilgili çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Disk kayması tedavisi, genellikle çeşitli egzersiz ve yogalarla gerçekleştirilir. Disk kaymasının hızlı tedavisi için ise doktorunuz genellikle sizlere hızlandırılmış bir program verebilir. Ancak bu programa uymanız gerekmekle birlikte, aynı zamanda sürekli olarak egzersiz yapmanız gerekeceğini de bilmeniz gerekiyor. Disk  kayması tedavi süresi, ağırlıklı olarak; 2 ay ile 6 ay arasında devam eder ve sizlerin uygulayacağı reçeteye göre bu süre kısalabilir veya uzayabilir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ