Web sitemize hoşgeldiniz.

Dalak Büyümesi (Splenomegali) Nedir, Neden Olur, Belirtileri Tedavisi

Ortaya çıkan hastalıklar bazı durumlarda organların adeta işlemez hale gelmesine neden olabilir. Bu tarz sorunların oluşması yalnızca organları değil, aynı zamanda  organların etki ettiği tüm sistemleri de altüst etme potansiyeline sahiptir. Bunlardan bir tanesi olarak görülebilecek dalak, vücudun en önemli organlarından bir tanesi olarak bilinir. Sol göğüs bölgesinin hemen altında bulunan dalak; mide ile oldukça yakındır. Midedeki çeşitli sindirime işlemlerine de destek olması ile bilinen dalak, bazı durumlarda beklenmedik bir şekilde şişer. Dalak genellikle vücuttaki kanı filtreleyen sistem olarak da bilinir. Vücudu birçok zararlı materyalden korur ve böylece daha sağlıklı yaşamanıza destek olur. Ancak dalak, kalp gibi olmazsa olmaz denilebilecek organlardan bir tanesi değildir.

Dalak büyümesi probleminin nedenleri ?

Vücudunuzda oluşan herhangi bir kanser problemi veya bununla birlikte gelen çeşitli organ zedelenmelerinden sonra, ortada hiçbir neden yokken dalak şişmesi gerçekleşebilir. Eğer vücudunuzda çok fazla enfeksiyon birikimi oluşuyorsa; dalak büyümesi de mutlaka bunu beraberinde gelecektir. Dalak büyümesi probleminin birinci nedeni bahsettiğimiz gibi çeşitli enfeksiyonlar ve bu enfeksiyonların dalakta yarattığı kirliliktir. Dalak şişmesinin ikinci en önemli sebebi ise ağır bir hastalık geçirmeniz veya vücudunuzu çok fazla yoracak işlemlerde bulunmalıdır. Dalak büyümesi hastalığının belirtileri ise daha çok; sarılık, uykusuzluk ve aşırı zayıflama olarak kendisini gösterir. Eğer durduk yere zayıflıyorsanız ve gözleriniz de kan çanağı gibi oluyorsa, sizlerde dalak büyümesi problemi olma ihtimali oldukça yüksektir.

Peki dalak büyümesinin tedavisi var mı ?

Herhangi bir mikrop veya virüs kaynaklı olmadığı için antibiyotik gibi çeşitli ilaçların kullanılmasına gerek yoktur. Bu nedenle dalak büyümesi problemi ortaya çıktığında, eğer bu vücuda çok fazla zarar veriyorsa; alınması gerekir. Dalak çok da hayati bir organ olmadığı için, aşırı şişmesi ve vücuda zarar vermesi durumunda bulunduğu yerden çıkarılıp alınabilir. Dilerseniz lahana kürü ve tarçın kürü gibi çeşitli doğal yöntemler kullanarak da dalak şişmesi tedavisi uygulayabilirsiniz. Dalak organı alınan bir kişi mutlaka aşılarına dikkat etmelidir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ